Watch Docs - filmy o prawach człowieka i zwierząt on-line

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 16:15
Watch Docs to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka i zwierząt. Do 31 grudnia filmy z poprzednich edycji można oglądać za darmo w sieci. 
W programie pokazów Watch Docs on-line jest m.in. film o największym schronisku dla zwierząt w Holandii. (zdj. ilustracyjne)
W programie pokazów Watch Docs on-line jest m.in. film o największym schronisku dla zwierząt w Holandii. (zdj. ilustracyjne)Foto: 5z5/Shutterstock.com

Zakończył się 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. W tegorocznej edycji zaprezentowano ponad 50 światowej klasy filmów dokumentalnych.

Filmy w sieci bezpłatnie

- Do końca roku, w sieci, widzowie będą mogli oglądać bezpłatnie filmy z poprzednich edycji oraz film niespodziankę z tegorocznej odsłony wydarzenia - mówi Konrad Wierkowski, dyrektor programowy Watch Docs. - Zachęcam do obejrzenia filmu o schronisku "Adopciaki". Myślę, że to był jeden z najlepszych filmowo materiałów. Pokazuje ogrom pracy, jaki trzeba włożyć, żeby przygotować psy do życia z ludźmi.

Gość Czwórki podkreśla, że podczas tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy starali się więcej mówić o zwierzętach i związkach ludzi ze zwierzętami. Pokazom filmów towarzyszyły także dyskusje z udziałem osób z fundacji zajmującej się prowadzeniem schronisk i opieką nad zwierzętami. - Rozmawialiśmy o tym, jak się mają prawa człowieka do praw zwierząt i co z tego dla nas wynika - opowiada rozmówca Gosi Jakubowskiej. - Dlaczego często łatwiej nam przytulić psa niż innego człowieka...

Różne aspekty świata

Watch docs stara się pomóc zrozumieć świat wokół nas. Jak mówi dyrektor festiwalu, organizatorzy starali się przedstawić aspekty świata, które na co dzień są szerzej niedostępne. - Staramy się pokazać miejsca i sytuacje, które często nie trafiają na pierwsze strony gazet i nie trafiają do mediów - tłumaczy Konrad Wierkowski. - Oczywiście te największe światowe problemy też są poruszane. Jednak sporo jest spraw, których unikamy, nie chcemy o nich wiedzieć. Bardziej interesujemy się tym, co blisko nas. Tak naprawdę w dzisiejszym świecie jest wiele problemów, które wpływają na nasze życie, a które nie są tak łatwo dostrzegalne.


Źr. Facebook/Watch Docs


"Syndrom Hamleta"

Gość audycji podkreśla, że w sieci można oglądać nieco lżejsze filmy, łatwiejsze w przekazie. Tematyka jest przeróżna. Niestety nie można tam będzie obejrzeć zwycięskiego filmu "Syndrom Hamleta". - Będzie on niedługo dostępny w kinie. Jest to najlepszy film o wojnie na Ukrainie - opowiada Konrad Wierkowski. - Został zrobiony jeszcze przed i na początku wojny. Mimo to pokazywał sytuację, którą mamy obecnie za naszą wschodnią granicą. Można powiedzieć, że był to proroczy film.


Posłuchaj
11:10 Czwórka/Stacja Kultura - Watch Docs 28.12.2022.mp3 Konrad Wierkowski, dyrektor programowy Watch Docs, opowiada o festiwalu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Konrad Wierkowski (dyrektor programowy Watch Docs)

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kul/kor


Czytaj także

Pokazy mody zaczęły się od ubierania manekinów i picia herbatki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 15:41
Pokazy mody mają swoje korzenie w XIX wieku. Pierwotnie były to spotkanie, na których można było zjeść i napić się herbaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Emily w Paryżu jest modna?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 15:20
- Po co oglądać filmy, jak nie po to, żeby uciec od świata - mówi główna bohaterka "Emily w Paryżu". Trzeci sezon serialu trafił do sieci na święta.
rozwiń zwiń