Zaplanuj 2023 rok na nowym papierze. Doceń ten nośnik

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 13:43
"Niech żyje papier" to wydarzenie dla tych, którzy kochają papier, chętniej sięgną po pachnącą książkę niż e-boka, po notes niż apkę w smartfonie, po czasopismo niż portal w sieci. 
Bibliotekazdjęcie ilustracyjne
Biblioteka/zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Stokkete

Wydarzenie "Niech Żyje Papier", które odbędzie się 14 stycznia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie jednodniowym festiwalem dla wszystkich zainteresowanych szeroką użytecznością i rolą papieru.

- My kochamy papier za to, że jest, że drukujemy na nim magazyn "Zwykłe Życie", że czytamy na nim książki, że zapisujemy na nim notatki - mówi Marta Mach, współorganizatorka wydarzenia. - Kochamy papier za to, że staje się coraz bardziej ekskluzywnym, wyjątkowym, niejednorazowym nośnikiem. Kochamy za taką substancjalność, za to, że można go dotknąć, powąchać, że ma różne faktury, że ma wartość kolekcjonerską - dodaje Agata Napiórska. 

14 stycznia w muzealnych przestrzeniach będzie można obcować z papierem w przeróżnych formach: tej fizycznej - na targach, praktycznej - podczas warsztatów, teoretycznej - podczas wykładów i dyskusji. - Na targach zgromadzimy kilkudziesięciu wystawców, którzy z papierem związani są bezpośrednio. To wydawcy, artyści graficy, twórcy wyrobów piśmienniczych i introligatorskich, kalendarzy. Będzie można też podziałać bezpośrednio z papierem na warsztatach - mówi gość Czwórki. 

Agata Napiórska podkreśla różnorodność warsztatów, jakie wydarzenie "Niech żyje papier" ma w swojej ofercie. - Można będzie zaprojektować swój notes, okładki do notesów. Na jednym z warsztatów można będzie zrobić aż 3 notesy i zabrać je do domu - mówi współorganizatorka wydarzenia. - Będą warsztaty dla małych dzieci z ilustratorką Agatą Królak, wokół jej książek "Myśli Teo" i "Piękno Teo". Będą warsztaty kolażu z Mroux Bulikowską i wykład-warsztat o odzyskiwaniu straconego czasu - wymienia. 


Posłuchaj
11:21 czwórka stacja kultura 27.12.2022 papier.mp3 O wydarzeniu "Niech żyje papier" opowiadają Marta Mach, Agata Napiórska z magazynu "Zwykłe Życie" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Niezwykle ciekawie zapowiada się też część teoretyczna wydarzenia. Goście opowiedzą o druku na papierze, o jego jakości, nie zabraknie spotkań z księgarzami i księgarkami, rozmów o książkach i ilustracjach. 

- Nasze wydarzenie ma bardzo długą historię, to chyba już 8. jego edycja. Od kiedy je robimy media wieszczą koniec papieru, ale mi się wydaje, że to nigdy nie nastąpi - mówi Marta Mach. - "Niech żyje papier" ma za zadanie docenić ten nośnik, święcić jego wyjątkowość - dodaje. - Cieszy nas fakt, że coraz mniej drukuje się na papierze jednorazowych publikacji, a idzie się w stronę publikacji kolekcjonerskich. Dla nas to nowe i lepsze życie papieru. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz 

Goście: Marta Mach, Agata Napiórska (Zwykłe Życie)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Czytanie książek przedłuża życie. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 09:16
Nawet pół godziny dziennie spędzone z książką zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, wynika z długoletnich badań naukowców z Uniwersytetu Yale. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioterapia. Czytanie książek pomaga rozwiązać problemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 10:35
Szaruga za oknem sprzyja wieczorom z kubkiem herbaty, kocem i książką. Od dziecka wiemy, że książka umożliwia nam ucieczkę do innych światów, ale i w dorosłym życiu może nam pomóc rozwiązać problemy. Biblioterapia nie jest jednak zwykłym czytaniem lektur. 
rozwiń zwiń