Azjatycka droga do Oscarów. Amerykański sen o rozbijaniu stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 13:33
W 2020 rok film "Parasite" zdobywa Oscara za najlepszy film i najlepszy film nieanglojęzyczny. W 2023 roku Azjaci podbijają galę w Dolby Theatre - "Wszystko wszędzie naraz" zdobywa Oscary w 7 kategoriach. 
Michelle Yeoh
Michelle Yeoh Foto: taniavolobueva / Shutterstock.com

W tym roku uroczystość oscarowa była wyjątkowa, członkowie Akademii dostrzegli bardzo wielu twórców pochodzenia azjatyckiego. We wcześniejszych latach Oscary głównie otrzymywali Amerykanie. 

- W tym roku zauważono twórców z Azji, ale też Amerykanów azjatyckiego pochodzenia - zauważą Marcin Krasnowolski, filmoznawca, organizator festiwalu filmowego Pięć Smaków. - Należy tu wymienić Daniela Kwana, współreżysera i współtwórcę filmu "Wszystko wszędzie naraz". To artysta pochodzenia tajwańsko-hongkońskiego. Jego film dostał statuetki w tych najważniejszych kategoriach - za najlepszy film, najlepszy scenariusz. Myślę, że czeka go wielka kariera - dodaje. 

Historycznym wydarzeniem był też Oscar dla Michelle Yeoh, która wcieliła się w główną postać w obrazie Kwana. Dostała nagrodę za najlepszą rolę kobiece. To pierwsze takie wyróżnieni dla aktorki azjatyckiego pochodzenia. - Ona jest gwiazdą od dekad. Pochodzi z Malezji, ale karierę zaczęła w filmach akcji w Hongkongu - przypomina rozmówca Weroniki Puszkar. - Kolejną statuetkę dostał Ke Huy Quan, aktor pochodzenia wietnamskiego, który jako dziecko wystąpił w dwóch bardzo głośnych filmach (drugiej części "Indiany Jonesa" i w filmie "The Goonies"). Potem jego kariera stanęła w miejscu. Hollywood nie miało dla niego ciekawych ról. Rolą we "Wszystko wszędzie naraz" wraca do Hollywood z przytupem. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

Oscary 2023: Sprawdź wszystkie nagrody >>>

Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał też indyjski utwór "Naatu naatu" z filmu "RRR", w kategorii "Najlepsza piosenka", oraz film "Zaklinacze słonia", w kategorii "Najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy". 


Posłuchaj
12:08 czwórka stacja kultura 22.03.2023.mp3 Jak azjatyccy twórcy trafili na oscarową galę? (Stacja Kultura/Czwórka)

Krokiem milowym dla azjatyckich twórców filmowych były Oscary dla obrazu "Parasite" w reżyserii Joon-ho Bonga. Artysta zdobył nagrodę za najlepszy film i najlepszy film nieanglojęzyczny. - Do tego czasu Oscary przez dekady były nagrodami amerykańskimi, akademia nagradzała głównie Amerykanów - podkreśla Michał Krasnowolski. - Musimy też pamiętać, że przez wiele dekad aktorzy pochodzenia azjatyckiego w Hollywoodzie dostawali role bardzo krzywdzące, zgodne z obowiązującymi stereotypami. Grali poniżej swoich możliwości, postaci nieciekawe. 

Rozmówca Czwórki zauważa, że panowie pochodzenia azjatyckiego obsadzani byli w rolach służących, zbrodniczych umysłów, w filmach młodzieżowych, byli kujonami, nigdy zaś postaciami interesującymi. To przekładało się na brak możliwości pokazania swych aktorskich umiejętności. - Azjatyckie aktorki z kolei grały bezbronne mimozy, które muszą czekać na ratunek ze strony białych bohaterów. Te ograniczenia, które wynikały z bardzo szkodliwych stereotypów, wpływały na to, że te postaci nie miały szans na oscarowe nominacje - mówi rozmówca Czwórki. - To obecnie się zmienia, azjatyccy aktorzy łamią te stereotypy. 

Ke Huy Quan, odbierając nagrodę za drugoplanową rolę męską, przypomniał swoją historię. Aktor trafił do USA, mając siedem lat. Wcześniej jednak wraz z ojcem i rodzeństwem spędził rok w obozie dla uchodźców. Wspomniał, że jego życie jest jak amerykański sen, który rozpoczął się na łodzi, a doprowadził do oscarowej gali.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

Michał Krasnowolski przypomina również, że dziś 7 procent amerykańskiego społeczeństwa ma korzenie azjatyckie. - Kolejne pokolenia dorastają, oni chcą oglądać siebie na ekranie - zaznacza. - Przez dekady nie mieli takiej szansy. Dopiero film "Bajecznie bogaci Azjaci", komedia romantyczna, sprawił, że producenci zorientowali się, że jest miejsce na takie filmy. Warto tu też wymienić kolejne tytuły, jak "Minari", "Kłamstewka", czy seriale telewizyjne. 

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 11.18

pj

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety z Japonii. Wciąż w stereotypowych rolach?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 14:12
Nadal słyszy się o tym, że w Japonii prawo nie działa na rzecz pań, że kobiety są tam dyskryminowane. Czy rola Japonek się zmienia? Czy są takie, które walczą z przypisanymi im stereotypowo rolami?
rozwiń zwiń