Nie tylko "Sukcesja". Jak zrobić serial, który będzie hitem?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 12:23
- "Sukcesja" jest dla mnie dziełem kompletnym, działającym na wielu płaszczyznach. Mamy tu świetny scenariusz, dialogi, doskonały casting - nie ma słabego punktu w obsadzie - rewelacyjne zdjęcia i muzykę - mówił w rozmowie z Czwórką Mateusz Leszek, pasjonat filmowy i reżyser. 
Kieran Culkin, Brian Cox, Jeremy Strong, Frank Rich, Alan Ruck, czyli obsada Sukcesji
Kieran Culkin, Brian Cox, Jeremy Strong, Frank Rich, Alan Ruck, czyli obsada "Sukcesji"Foto: lev radin/Shutterstock.com

"Sukcesja" to historia rodziny Roy’ów: Logana oraz czworga jego dorosłych dzieci, do których należy firma Waystar Royco – jedna z największych korporacji mediowych na świecie. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku i przybliża widzom problemy, z którym muszą się zmierzyć członkowie rodziny. Napięcia i tarcia wzmagają się, a widz śledzi je z zapartym tchem. - Mówi się, że firma w serialu jest inspirowana Rupertem Murdochem i jego działalnością. W "Sukcesji" przez cztery sezony dowiadujemy się, kto odziedziczy majątek po nestorze rodu - opowiadał Mateusz Leszek. 

Mamy 4 sezony i 39 odcinków, z których każdy trwa niemal godzinę. To, jak podkreślał Mateusz Leszek, jeden z tzw. seriali premium. - To termin, który po raz pierwszy pojawił się przy "Rodzinie Soprano". To produkcje, które przestają być tasiemcami, a zaczynają przypominać kinowe produkcje, mamy tu więc dużo większe budżety i znaną obsadę. Przenosimy świat kina na realia telewizyjne - mówił ekspert. 

Ten serial to znakomite połączenie dramatu z satyrą. - Są sceny o ogromnym ładunku emocjonalnym, ale też niezwykle komiczne momenty. Ten humor jest czarny, mroczny, a jednocześnie w punkt. Najstarszy syn wydaje 100 mln dolarów, by zachować swój jeden punkt w kampanii prezydenckiej, w której nikt nie traktuje go poważnie, albo Roman - w tej roli Kieran Culkin, czyli brat Macaulay'a Culkina - który przez przypadek wysyła ojcu erotyczne zdjęcia. Takich "smaczków" jest cała masa - opowiadał gość Czwórki. 

Źr. Youtube.pl/Galapagos Films

Mocnym punktem "Sukcesji" jest muzyka, którą internauci z całego świata adaptują do własnych filmowych produkcji. - Inspirowana jest "Grą" reżyserowaną przez Davida Finchera. Sam słucham tego soundtracku na co dzień - zaznaczał Mateusz Leszek. - To nie jest "ścieżka dźwiękowa w tle" tylko muzyka, która też odgrywa swoją rolę w tej produkcji.

Posłuchaj
21:56 czwórka sukcesjaPR4_AAC 2023_06_15-10-15-07.mp3 O "Sukcesji" opowiada Mateusz Leszek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Serial zdobył popularność, choć nie ma w nim wartkiej akcji i dynamicznych zwrotów. - Brak tu konfliktów, zbrodni, wojen i intryg. To gadające głowy z wielkimi pieniędzmi i wpływami. To prosta historia o relacjach w rodzinie. Wszystko skupia się na tym, jak te role są skonstruowane. A poza tym to świat jednego promila najbogatszych ludzi na świecie, czyli taki, do którego zwykły Kowalski nie będzie miał dostępu - podkreślał Mateusz Leszek. - W serialu zatrudnieni byli specjalni doradcy, którzy mówili aktorom, jak powinni zachowywać się, poruszać, na przykład wsiadać do helikoptera, jako multimiliarderzy.  

Sprawdź także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 15.06.2023

Godzina emisji: 10.07

kd

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2023. Język polski - "Zemsta" Aleksandra Fredry oglądaj ją na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:00
Matury tuż i czasu do nauki coraz mniej, więc jeśli nie uda się przeczytać lektury, można sięgnąć po jej filmową wersję. Tym razem mówimy o adaptacjach "Zemsty" Aleksandra Fredry. 
rozwiń zwiń