Picasso w Warszawie. Wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 12:42
Picasso w Warszawie - nic więc dziwnego, że pod Muzeum Narodowym znów ustawiają się długie kolejki. 12 października otwarto wyjątkową wystawę prac mistrza sztuki XX wieku - Pablo Picasso. 
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa "Picasso" w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara
 • W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa "Picasso". 
 • Ekspozycja prezentuje grafiki, ilustracje książkowe i ceramikę Pablo Picasso. 
 • Wystawa "Picasso" podzielona jest na 4 części. Większość dzieł pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze, na wystawie można też zobaczyć prace ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Warszawie.
 • Ekspozycja został otwarta 12 października. Potrwa do 14 stycznia. 

Od 12 października w Muzeum Narodowym w Warszawie można zwiedzić nową wystawę czasową "Picasso". Wystawa jest opowieścią o półwieczu twórczości Pabla Picassa. Można obejrzeć ponad 120 jego prac: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych.

Pablo Picasso w Warszawie. Największy artysta XX wieku

Jestem absolutnie przekonana, że ta wystawa nas zachwyci. To ekspozycja prac na papierze, są to przeważnie grafiki i jeden rysunek z naszych zbiorów - mówi Anna Manicka, kuratorka ekspozycji. - To prace wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze, uzupełnione pracami z naszych zbiorów

W 2023 roku przypada 50. rocznica śmierci Pablo Picasso. To niezwykła okazja by znów zaprezentować dzieła tego wyjątkowego twórcy, z czego korzysta mnóstwo placówek całej Europy. - Picasso to ten artysta, który ruszył z posad bryłę świata. Był wynalazcą doskonałym. To największy artysta XX wieku - podkreśla gość Czwórki. 

Zobacz także:

Przez całe swoje życie Picasso był artystą zaangażowanym. Określał się komunistą. Należał do Francuskiej Partii Komunistycznej, choć czasem nie było mu "po drodze" z nimi. - On zawsze protestował przeciwko wojnie - podkreśla Anna Manicka. - To sprawia, że jego sztuka jest zawsze aktualna, dziś też. 

Cztery części wystawy "Picasso"

Ekspozycja "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie podzielona jest na cztery części:

 • pierwsza to piękno. - Dziś może być ono różnie rozumiane, bo sztuka XX wieku przestaje być piękna w klasycznym znaczeniu. 
 • druga to mitologia. - Mit stanowił dla Picassa oś życia. Sam identyfikował się z minotaurem. 
 • trzecia to część polska - polskie akcenty. - To reminiscencje z jego pobytu w Polsce w 1948 roku.
 • czwarta to ceramiczne oblicza. - Prezentujemy unikalną ceramikę, którą Picasso podarował Muzeum Narodowemu, a także kilka naczyń wypożyczonych z Malagi. 

Posłuchaj
17:46 czwórka stacja kultura 17.10.2023 picasso.mp3 Na wystawę "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprasza Anna Manicka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Odkrywanie Picassa odbywa się cały czas. On nigdy nie został schowany w magazynach, jest zawsze aktualny, czego dowodzą przeróżne wystawy - mówi kuratorka ekspozycji. - Zawsze udaje się go odczytać w bardzo różnym kontekście. 

Kolekcja dzieł Picassa w Maladze jest bardzo bogata i dla Polaków nieznana. Koncepcja naszej wystawy jest dziełem Hiszpanów. - Picasso szukał piękna w sztuce klasycznej. Warto zaznaczyć, że on odebrał klasyczne wykształcenie, jego ojciec był nauczycielem rysunku. Pierwsze prace, które prezentujemy na wystawie to dwie delikatne litografie, bardzo klasyczne prace - zdradza gość Czwórki. - Dalej prezentujemy ilustrację do książki Balzaca, portrety Françoise Gilot, która była partnerką artysty, gdy był on w Polsce. 

Co zobaczymy na wystawie "Picasso"?

Anna Manicka zaznacza, że Françoise Gilot była jedyną kobietą, której udało się od Picassa uwolnić, wszystkie inne albo traciły rozum, albo popełniały samobójstwo. - Pablo Picasso był człowiekiem dosyć okrutnym, "przeżuwał i wypluwał" każdego, kto się temu poddał. Uważał ze kobiety dzielą się na te: wycieraczki i boginie - zdradza gość Kasi Dydo. 

Na wystawie zobaczymy również:

 • maleńki kącik cyrkowy,
 • pokój "dwóch rywalek", gdzie prezentowane są o portrety Françoise Gilot i Jacqueline Roque, drugiej żony Picassa, 
 • jest interpretacja manetowskiego "Śniadania na trawie",
 • cześć mitologiczna czyli centaury i centaurki, ilustaracje do poezji artystów katalońskich,
 • fauny i walki centaurów uwiecznione na talerzach
 • z grafika "Kobieta w fotelu", którą artysta  stworzył po powrocie z Polski i później przysłał do Muzeum Narodowego, 
 • prezentujemy 19 półmisków Picassa podarowanych naszemu Muzeum i 8 naczyń z Malagi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Manicka (kuratorka wystawy "Picasso")

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Sztuka Młodych: najlepsze dyplomy i meble jak rośliny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:00
Natura staje się jedną z najważniejszych inspiracji w sztuce współczesnej - widać to także w pracach debiutujących artystów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie w sztuce. Multisensoryczni impresjoniści

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 12:48
Nowe technologie w sztuce rozgościły się na dobre. Używają ich artyści, ale tworzone są też nowe formy prezentacji dzieł sztuki. Tak prezentuje się np. impresjonistów. Nowa technologia pozwala wejść do ogrodu Moneta.  
rozwiń zwiń