Design dla Bałtyku. Ekologia dla morza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 13:30
"Obieg zamknięty. Bałtyk w czasach antropocenu" to połączenie trzech wystaw, które możemy oglądać w Instytucie Designu w Kielcach. To nie przypadek, że o Morzu Bałtyckim artyści mówią w Górach Świętokrzyskich, bo Bałtyk to nasza wspólna sprawa. 
Plaża nad Bałtykiem
Plaża nad BałtykiemFoto: tsmejust/shutterstock
  • W instytucie Designu w Kielcach można oglądać ekspozycję "Obieg zamknięty. Bałtyk w czasach antropocenu".
  • Składają się na nią trzy wystawy: "Glony II", "Odpady", "Czyste jak Bałtyk".
  • Każda z części wystawy zwraca uwagę na problem czystości Bałtyku. 
  • Artyści i kuratorzy podkreślają znaczenie Morza Bałtyckiego dla nas wszystkich. 

Na trzech wystawach pod wspólnym tytułem "Obieg zamknięty. Bałtyk w czasach antropocenu" artyści pokazują, jak można przeciwdziałać negatywnym zmianom wywołanym przez człowieka w morskim ekosystemie, podpowiadają, jak mądrze korzystać z zasobów naszego morza

Design dla Bałtyku

- Dla każdego z nas Bałtyk jest ważny i każdy z nas powinien się przyczyniać do jego dobra, dlatego też wystawę o Morzu Bałtyckim pokazujemy w Górach Świętokrzyskich - mówi Dominika Janicka, dyrektorka Instytutu Designu w Kielcach. - Ekspozycja przyjechała do nas z Gdyni z festiwalu Gdynia Design Days. Składają się na nią trzy mniejsze wystawy: Glony II, Czyste jak Bałtyk i Odpady. Wspólnym mianownikiem, który je łączy, jest Morze Bałtyckie.

Projektanci w służbie ekologii 

Przez szereg lat projektanci i projektantki byli tymi, którzy przyczyniali się do nadprodukcji, nadmiernej konsumpcji. Tworząc nowe rzeczy, skłaniali nas do posiadania, kupowania, a nierzadko wyrzucania. W ostatnim czasie mocno się to zmieniło, czego dowodem jest ekspozycja w Instytucie Designu. - Widać tę zmianę, człowiek przestaje być w centrum, a jego miejsce zastępuje ekosystem, którego człowiek też jest częścią - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Coraz więcej projektów skierowanych jest w stronę tego, by dbać o naturę. Kuratorki, projektantki tych trzech wystaw opowiadają nam o tym, co my możemy zrobić i co mogą zrobić projektanci, by Bałtyk czuł się lepiej - dodaje. 


Posłuchaj
18:16 czwórka stacja kultura 08.11.2023 kielce bałtyk.mp3 O wystawie "Obieg zamknięty. Bałtyk w czasach antropocenu" w Instytucie Designu w Kielcach opowiada Dominika Janicka (Stacja Kultura/Czwórka)

Potęga jest w glonach 

Niezwykłym zasobem Morza Bałtyckiego są glony. Możemy się o tym przekonać, oglądając wystawę "Glony II", do której współtworzenia Blanka Byrwa zaprosiła świat nauki. - Pierwsza część ekspozycji to różne efekty doświadczeń Blanki i jej zespołu - zdradza gość Czwórki. - Są tu prezentowane materiały, które mogą z glonów powstać:

  • alternatywa dla plastiku,
  • czy dla naturalnej skóry. 

- Druga część sięga w przyszłość, do roku 2055. Artystka snuje wizję Polski, która staje się glonową potęgą, w swojej zrównoważonej gospodarce wykorzystuje właśnie glony. Są tu m.in. grafiki stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji - zdradza dyrektorka Instytutu. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez instytut_dizajnu (@idkielce)

Dominika Janicka podkreśla zaangażowanie naukowców w "Glony II". Zwraca uwagę, że projektanci muszą współpracować z innymi branżami, z naukowcami, aktywistami, by tworzyć dobre projekty. 

Odpady i alternatywy dla plastiku

Drugą część ekspozycji "Obieg zamknięty. Bałtyk w czasach antropocenu" stanowią "Odpady", wystawa, w którą zaangażowali się studenci gdańskiej ASP i uniwersyteckiego Wydziału Chemii.  

- Połączyli siły i stworzyli materiały, które mniej obciążają nasze środowisko, w tym Bałtyk - zaprasza gość Czwórki. - To siedem projektów materiałów, które mogą być alternatywą dla m.in. wszechobecnego plastiku:

  • materiał z muszli,
  • materiał z odpadu piekarniczego, czyli bułek czy chleba, które się nie sprzedały,
  • ale też brykiet do grilla stworzony z pestek awokado.

Czyste jak Bałtyk

Większość z nas bardzo by chciała powiedzieć, że Bałtyk już wkrótce będzie czysty, że znów będzie dobrym domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Taką wizję snują też autorki trzeciej wystawy "Czyste jak Bałtyk": Aniela Fidler-Wieruszewska, Joasia Fidler-Wieruszewska, Natalia Kawczyńska. 

- Artystki zbadały, jak prezentuje się temat Bałtyku w świadomości Polek i Polaków. O ten obraz zapytały mieszkańców Trójmiasta. Zauważyły, że ten temat nie budzi emocji, więc stworzyły projekt fikcyjnego proszku do prania "Czyste jak Bałtyk". Dopiero ten zabieg obudził emocje - opowiada Dominika Janicka. - Powstała też kampania informacyjna dotycząca czystości naszego morza. Projekt został dostrzeżony przez autorytety - dostał Srebrny Miecz Klubu Twórców Reklamy - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez instytut_dizajnu (@idkielce)

Ekspozycję można podziwiać do lutego 2024. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Janicka (dyrektorka Instytutu Designu w Kielcach)

Data emisji: 08.11.2023

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Glony - przyszłość kulinariów, mody czy okulistyki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 09:00
Glony to najszybciej rosnące i zrównoważone źródło pożywienia na świecie. Niepozorna roślina pływająca w morzach i oceanach może być odpowiedzią na wiele naszych problemów środowiskowych, takich jak pozyskiwanie białka, pochłanianie węgla i wiele innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posprzątać Bałtyk - zbierzmy śmieci z plaż i wody

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 10:36
Problem zanieczyszczenia wód świata plastikiem i tworzywami sztucznymi jest bardzo duży. Dotyczy to również polskiego morza. Fundacja Mare zachęca, by razem z nią oczyścić plaże i wodę. 
rozwiń zwiń