Adam Sztaba i warsztaty Orchestra4Young. Co będzie się działo w Bydgoszczy?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 15:20
To już ostatni moment, żeby przesłać zgłoszenia do III edycji warsztatów Orchestra4Young prowadzonych przez Adama Sztabę. Podczas ferii zimowych młodzi ludzie w Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy będą przygotowywać wspólnie koncert. - Spotykają się ludzie z całej Polski i mamy kilka dni na wspólne granie - mówi kompozytor w Czwórce. - Można wiele się nauczyć.
Adam Sztaba zaprasza do udziału w III edycji Orchestra4Young w Bydgoszczy
Adam Sztaba zaprasza do udziału w III edycji Orchestra4Young w BydgoszczyFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • W dniach 11.02- 17.02.2024 w Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy odbędą się warsztaty Orchestra4Young.
  • Te skierowane do uczniów szkół muzycznych warsztaty prowadzone są przez kompozytora i dyrygenta Adama Sztabę.
  • W Czwórce mówimy o programie warsztatów i możliwościach, jakie dają młodym ludziom. 

Godziny dzielą nas od zamknięcia przyjmowania zgłoszeń do III edycji warsztatów Orchestra4Young. To propozycja przeżycia niezwykłej muzycznej przygody skierowana do uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski.

Podczas ferii, w dniach 11.02-17.02.2024 - Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy otwiera podwoje i wraz z Adamem Sztabą zaprasza młodych ludzi. Przez kilka dni będą pod okiem fachowców szkolili swój warsztat i zdobywali nowe umiejętności - nie tylko te muzyczne. Ukoronowaniem pięciu intensywnych dni będzie koncert na scenie Filharmonii Pomorskiej.

 

Orchestra4Young po raz kolejny w Bydgoszczy 

- Filharmonia Pomorska stwarza doskonałe warunki do pracy, rozwijania swoich umiejętności w gronie profesjonalistów i równolatków. Od razu gramy na dużej scenie. Będziemy między innymi uczyć się synchronizacji i grania w orkiestrze - opowiada dyrygent. - Pojawiają się też zajęcia okołomuzyczne, na które wpadają ludzie z różnych dziedzin. Między innymi dziennikarskiej, chociażby żeby trochę powiedzieć o tym, o czym się w szkole cały czas za mało mówi. Można więc będzie m.in. dowiedzieć się, jak udzielać wywiadów, co powiedzieć o płycie, którą nagraliśmy, jak się o niej wypowiadać: dla kogo ją nagraliśmy, kiedy, z kim i po co.

Źr. Youtube/Orchestra4Young 2023 - muzyczne ferie w Bydgoszczy


Wyślij nagranie i jedź na muzyczne ferie

Warunkiem udziału w warsztatach jest wysłanie zgłoszenia w postaci pliku dźwiękowego ze swoim nagraniem. Czas nadsyłania mija o północy 10 stycznia 2024 roku.  

- Zadanie jest i proste, i trudne. Do pobrania na stronie Filharmonii Pomorskiej jest plik z podkładem, który zawiera zapis metronomu. Tak żeby to miało swój "nerw rytmiczny" - tłumaczy gość Czwórki. - Do tego podkładu trzeba zarejestrować swoją partię instrumentu i odesłać z powrotem do filharmonii. Utwór sam w sobie nie jest trudny. Czasu do "godziny zero" niby nie jest dużo, ale utwór trwa niecałe trzy minuty. Dla wprawionych muzyków, jakimi są uczniowie szkół muzycznych, to zadanie niespecjalnie skomplikowane.


Posłuchaj
18:04 CZWORKA/Stacja kultura Adam sztaba - wszystko 10.01.2024.mp3 Adam Sztaba o III edycji Orchestra4Young w Bydgoszczy (Stacja kultura/Czwórka)

 

To nie pierwsze tego typu warsztaty organizowane przez bydgoski oddział Filharmonii Pomorskiej. Jak zapewnia Adam Sztaba, to świetna przygoda. - Spotykają się ludzie z całej Polski i mamy kilka dni na wspólne granie. Można wiele się nauczyć. Młodzi ludzie uczą się m.in. synchronizacji, kolejno dochodzą wokaliści, potem całe nagłośnienie, oprawa. To przyśpieszony kurs orkiestrowego grania - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Uczestnicy warsztatów są w szoku, bo w szkole tego nie mają. Potem wracają po feriach do swoich miast oraz miejscowości i mam wrażenie, że ich baterie są naładowane na dobrych parę miesięcy.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adam Sztaba (kompozytor, aranżer, pianista, dyrygent)

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 11.15

aw

 

Czytaj także

Zdjęcia na koncercie - jak robić, żeby dobrze wyszły?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:30
Na koncercie lubimy wyjąć smartfona i zrobić zdjęcia. Podajemy kilka pomysłów, które pomogą w wykonaniu ciekawych zdjęć dobrze oddających atmosferę i sprawdzamy, jak fotografować smartfonem na koncercie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:45
Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
rozwiń zwiń