Kobiety gór. Wanda Rutkiewicz – pierwsza Europejka na "dachu świata"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 22:12
W cyklu "Kobiety gór" Anna Kamińska opowiada o dokonaniach polskich himalaistek. Tym razem naszą bohaterką jest Wanda Rutkiewicz, trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest.
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz"Foto: mat. promoc.
  • Wanda Rutkiewicz  to najsłynniejsza polska himalaistka. Na swoim koncie miała wiele spektakularnych sukcesów.
  • Wspinała się na najwyższe góry świata i była pierwszą Europejką, która zdobyła Mount Everest. 
  • Jej historię przybliża Anna Kamińska w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz".
  • Autorka w Czwórce opowiada o początkach przygody ze wspinaniem przyszłej himalaistki. 

Wanda Rutkiewicz zdobyła w sumie osiem z czternastu ośmiotysięczników. Wśród nich - uważany za najbardziej niebezpieczny, K2. To może wydawać się zaskakujące jak na osobę, która zaczęła swoją przygodę z górami dopiero na studiach. Według rozmówczyni Weroniki Puszkar, hart ducha i chęć bycia liderką ma swoje źródła w dzieciństwie przyszłej himalaistki. 

- Rodzice Wandy rozstali się i ona, jako najstarsza córka, została z mamą. Mama nie do końca radziła sobie z rzeczywistością i Wanda musiała się zaopiekować młodszą siostrą i bratem - opowiada. - To dzieciństwo spowodowało, że ona przejęła trochę rolę rodzica już w dzieciństwie i stała się taką trochę liderką w domu. Jak się patrzy na jej późniejsze losy, na to, co robiła w górach, i że chciała być kierowniczką wypraw górskich - to pokazuje, jak dzieciństwo ją do tego zahartowało. 

Wanda Rutkiewicz - niezwykły talent do wspinania

Swoją przygodę ze wspinaniem Rutkiewicz zaczęła na studiach. - Koledzy zapraszają ją w skałki, gdzie Wanda zaczyna się wspinać. Później opisywała swoją obecność na skałkach i porównywała to do miłości od pierwszego wejrzenia - opowiada Kamińska. - Złapała bakcyla wspinaczki, który nie pozwolił jej później zająć się inną dziedziną sportu. Okazało się, że ma do tego niezwykły talent, który od samego początku został doceniony. 

 

Sukces wyprawy Rutkiewicz 

Następnie Rutkiewicz zaczęła jeździć w Tatry, gdzie zetknęła się z Haliną Krüger-Syrokomską, która zaraziła ją ideą kobiecych wypraw, bez oglądania się na męskie grono.

- Potem to się przerodziło w ogromną chęć organizowania w góry wysokie narodowych wypraw kobiecych: do Chin, do Karakorum, w Himalaje - opowiada Kamińska. - Wanda Rutkiewicz stała się osobą, która przewodziła takiemu gronu kobiecemu. W połowie lat 70. była słynna wyprawa Ladies Himalaya Expedition, na którą wyruszyły kobiety z Polski. Jej kierowniczką była Wanda Rutkiewicz, a zastępczynią Halina Krüger-Syrokomska.

 

Źr. Youtube/ OFICJALNY TRAILER. Wanda Rutkiewicz - film dokumentalny "Z góry widać lepiej"/Wanda Rutkiewicz - film dokumentalny

W wyprawie uczestniczyli także mężczyźni, jednak to Rutkiewicz miała decydujący głos. Wyprawa wróciła z ogromnymi osiągnięciami. - Wielu jej uczestników weszło wtedy na szczyt. Przede wszystkim Halina Krüger-Syrokomska zdobyła wtedy ośmiotysięcznik - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Wanda w damsko-męskim gronie weszła na siedmiotysięcznik. Okazało się, że ekspedycja Wandy Rutkiewicz zakończyła się ogromnym sukcesem. 

Zobacz także: 

Potem przyszły kolejne ekspedycje, a świat zachwycił się Polką, gdy stanęła na szczycie najwyższej góry Ziemi. Był to sportowy sukces, sukces kobiety w dyscyplinie zdominowanej przez mężczyzn, ale był to też wyczyn, który miał wymiar społeczny. Niestety nie udało jej się powrócić z ostatniej wyprawy. Zginęła w maju 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Indiach. Okoliczności jej śmierci wciąż owiane są tajemnicą.


Posłuchaj
09:59 CZWORKA/Stacja kultura - Wanda Rutkiewicz 24.01.2024.mp3 Kobiety gór. O Wandzie Rutkiewicz opowiada Anna Kamińska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.01.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/kul

kor-mp

Czytaj także

Poławiacze pereł, czyli jak zostać programerem festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 16:20
Trwa sezon letnich festiwali filmowych, podczas których fani kina mogą nie tylko zachwycać się produkcjami swoich ulubionych twórców, ale także docenić pracę tych, którzy tworzą festiwalowe programy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciągłość pamięci. Historia kina "Żeglarz" w Jastarni

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 13:40
Trzy dziewczyny z trzech pokoleń: babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja stoją za sterami "Żeglarza" - letniego kina na Półwyspie Helskim, w którym kobiety rządzą już od 30 lat.
rozwiń zwiń