Zawód: specjalista od lokacji. "To praca, w której cały czas jesteśmy w drodze"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 16:44
Jego zasługą są piękne plenery w filmach i serialach. Dba o to, aby były zgodne ze scenariuszem i dobrze dobrane. Wie, która droga w Bieszczadach będzie tą "mroczną", opisaną w scenariuszu.
Audio
  • Specjalista od lokacji - uczy patrzenia swoimi oczami (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: 12019/Pixabay

Specjalista do lokacji filmowych ma wiele pracy na planach zdjęciowych. Umiejętnie odnajduje miejsca, spełniające oczekiwania reżysera. Jak nim zostać?

Inaczej szuka się tła dla mieszkania młodej osoby, inaczej w lesie. Przestrzeń musi mieć określony wyraz, być odpowiednio groźna, dynamiczna i warstwowa Kaja Derseville

- Zajmuję się wyszukiwaniem miejsc do planów zdjęciowych. Razem ze scenografem jeździmy i oglądamy różne miejsca, a po otrzymaniu scenariusza staramy się je dopasować do konkretnej sceny - opowiadała Kaja Derseville - drugi kierownik ds. obiektów zdjęciowych na planie serialu "Wataha". 

Po znalezieniu miejsca, które wydaje nam się "produkcyjnie i artystycznie dobre" przedstawiamy je twórcom scenariusza, którzy oglądają wybrane plenery i podejmują ostateczną decyzję, w którym z miejsc kręcone będzie ujęcie - wyjaśniała. 

W jaki sposób scenariusz pomaga znaleźć specjaliście od lokacji odpowiednią przestrzeń? Jak zamknąć w niej liczącą 150 osób ekipę filmową? Jak wyodrębnić jeden interesujący kadr w dużej, miejskiej aglomeracji? Czym jest "książka scenograficzna"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Kaja Derseville - drugi kierownik ds. obiektów zdjęciowych na planie serialu "Wataha", Jagna Dobesz ("Ederly", "Ida", "Zjednoczone stany miłości", "Najlepsze fajerwerki ever", "Ciemno, prawie noc" - scenarzystka, specjalistka ds. lokacji), Dawid Kołosowski ("Dzikie róże", scout, location menager)

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostać programistą?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 17:54
Programista to zawód, który ciągle się rozwija. Na najlepszych w tej branży czekają stawki rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Czym dokładnie zajmują się programiści i jak wygląda przygotowanie do tego zawodu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farmaceuta - może to zawód dla ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:50
Praca w aptece potrafi być fascynująca, a "świat za pierwszym stołem wygląda zupełnie inaczej". - To miejsce przy którym wydajemy leki. Za nami widać leki dostępne bez recepty. Te na receptę nie mogą być widoczne dla pacjentów - mówi farmaceutka Katarzyna Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Piotr Różański: ksiądz w sutannie powinien prowokować

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:30
"Zobaczcie komu Pan Bóg powierzał realizację planu zbawienia: Noe był pijakiem. Mojżesz jąkałą, a Dawid erotomanem - chodzące niedoskonałości" - to słowa pochodzące z książki o. Piotra Różańskiego, autora "Ksiądz też ma dwie nogi. Dylematy posługi kapłańskiej", który w czwartek był gościem "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód: szkutnik. Jak przekształcić las w narzędzie służące morzu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 16:28
Od zarania dziejów drewno jest najstarszym żeglarskim budulcem. Powinno być wytrzymałe, elastyczne i przede wszystkim odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Nikt tak nie zna się na rodzajach drewna i budowie łodzi tak jak szkutnik.
rozwiń zwiń