Kobiety gór. Anna Czerwińska - rozważna himalaistka, mistrzyni opowieści

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 13:39
Anna Czerwińska to obok Haliny Krüger-Syrokomskiej i Wandy Rutkiewicz jedna z trzech najbardziej znanych polskich alpinistek. 31 stycznia mija pierwsza rocznica śmierci "mistrzyni opowieści". Jej postać przypominamy w cyklu "Kobiety gór". 
Anna Czerwińska
Anna CzerwińskaFoto: Sebastian Gołos/Polskie Radio
  • Anna Czerwińska należy do grona trzech najbardziej znanych polskich himalaistek. 
  • Karierę w farmacji porzuciła dla gór. 
  • Na jej relacje z górami, jej wspinanie duży wpływ miała relacja z rodzicami. 
  • Himalaistka przeszła klasyczną górską drogę na szczyty. W 2000 roku, jak druga Polka, zdobyła Mount Everest.

Anna Czerwińska - kobieta gór

Anna Czerwińska z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych, jednak tę pracę porzuciła dla gór, które były jej największą pasją. Na jej życie w górach wpłynęła też nietypowa, nie zawsze łatwa relacja z ojcem. 

- Ania Czerwińska miała być chłopcem, ale stało się, jak się stało. Mimo to ojciec trenował ją jak chłopaka, np. przy wizycie narciarskiej w górach po kilku dniach na stoku wywiózł ją na Kasprowy. Tam powierzył opiece jakiegoś doświadczonego narciarza, sam zjechał na dół kolejką - opowiada Roman Gołędowski z wydawnictwa Annapurna. - Nastoletnia Ania miała pojechać za opiekunem. Szybko zgubiła go z oczu, nie do końca sobie radziła. Wtedy, pytając ludzi, którędy do stacji kolejki, zjechała na dół, wykazała hart ducha. I taka już została. To wydarzenie nie zraziło jej do gór. Choć miłość do nich pojawiła się nieco później. 

Klasyczna górska droga na szczyty

Wszystko zaczęło się od obozów wędrownych, zmagań ze szlakami tatrzańskimi, łatwiejszych wspinaczek. Z czasem przyszedł moment na kurs tatrzański. - Można powiedzieć, że Ania przeszła pełną, klasyczną drogę, którą obecnie nasze himalaistki przebywają na skróty - często po jakichś prozaicznych doświadczeniach górskich od razu startują na ośmiotysięczniki himalajskie, gdzie z pomocą Szerpów i całej machiny górskiej zdobywają te szczyty - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Ania, zanim trafiła w Himalaje, przez kilkanaście lat przechodziła kolejne stopnie górskiego wtajemniczenia. 


Posłuchaj
09:02 czwórka stacja kultura 30.01.2023 czerwińska 11.15.mp3 O Annie Czerwińskiej opowiada Roman Gołędowski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Anna Czerwińska była niezwykle samodzielna. Podczas zdarzających jej się wypadków pozostawała silna i nie chciała pomocy. Te też nie zrażały jej do gór. - Poważniejszy wypadek zdarzył się jej na bunkrach. To były wczesne lata 70., kiedy nie było jeszcze ścianek wspinaczkowych. Swoją formę szlifowało się na bunkrach z okresu II wojny świtowej - warszawskie środowisko jeździło do Janówka - zdradza znawca. - Anna też się tam wspinała. Raz po przejściu kilkunastu metrów w górę poprosiła o opuszczenie. Niestety lina zabezpieczająca w tajemniczy sposób wypięła się i odbezpieczyła. Ania spadła - straciła przytomność. Po tym wypadku zbierała się kilka miesięcy. Ale nie odebrał jej on apetytu na zmaganie z górami. 

Czytaj także: 

Anna Czerwińska i góry

Pasja gór doprowadziła ją do zdobycia sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Wspinała się głównie w zespołach kobiecych, wiele szlaków przeszłą z Krystyną Palmowską

- Ania Czerwińska nawet w późniejszym okresie traktowała góry bardzo osobowo. Mówiła, że "góra pozwoliła jej na coś", albo że "się na nią pogniewała" - mówi Roman Gołędowski. - Jej relacje z górami były głębokie, ale też naznaczone obietnicą daną matce, że nigdy nie będzie szarżowała w górach. Ania dotrzymała tego przyrzeczenia, nie przekraczała tej magicznej granicy "szaleństwa", a w górach czasem trzeba ją przekroczyć. Dopiero po śmierci matki decydowała się na trudniejsze wyzwania. Miała kilka momentów, w których mocno zaryzykowała. 

Wielu pamięta Annę Czerwińską z niezwykłych opowieści. Alpinistka bardzo lubiła opowiadać o swoich przygodach. Nawet będąc w bazie u podnóża gór, wychodziła przed namiot i rozkładała stołeczek. Gdy zebrała się gromadka osób, ona zaczynała snuć swoją opowieść. 

Anna Czerwińska zmarła 31 stycznia 2023 roku w Warszawie, pozostając inspiracją dla wielu młodszych Polek.

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 11.16

pj/kor-wm

Czytaj także

Oswald Rodrigo Pereira - filmowanie w górach to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 16:05
- Trzeba być dobrym dziennikarzem, reporterem i filmowcem - mówi Oswald Rodrigo Pereira, dziennikarz wysokogórski. - Trzeba być silnym i mieć z tyłu głowy, że realizacja filmu to zadanie, z którego trzeba wrócić, bo film trzeba zmontować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety gór. Halina Krüger-Syrokomska - prekursorka polskiego himalaizmu kobiecego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 15:53
To Halina Krüger-Syrokomska była pierwszą Europejką na ośmiotysięczniku, to ona przecierała szlaki Wandzie Rutkiewicz. Była siłą i prekursorką polskiego himalaizmu kobiecego - wspinała się tylko w kobiecych zespołach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety gór. Wanda Rutkiewicz – pierwsza Europejka na "dachu świata"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 22:12
W cyklu "Kobiety gór" Anna Kamińska opowiada o dokonaniach polskich himalaistek. Tym razem naszą bohaterką jest Wanda Rutkiewicz, trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest.
rozwiń zwiń