64. Krakowski Festiwal Filmowy - w programie sztuczna inteligencja i dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 17:55
Co mają ze sobą wspólnego Kraków, film i sztuczna inteligencja? Zajrzyj na Krakowski Festiwal Filmowy, który już wkrótce odbędzie się w stolicy Małopolski. 
Już wkrótce rozpocznie się 64 edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Już wkrótce rozpocznie się 64 edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Foto: shutterstock/Mr.Music
  • Od 26 maja do 2 czerwca 2024 odbędzie się Krakowski Festiwal Filmowy.
  • To już 64 edycja festiwalu filmowego poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym.
  • 26 i 28 maja w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędą się dyskusje dotyczące sztucznej inteligencji oraz dezinformacji.
  • W Czwórce gośćmi są twórcy filmów dotyczącej tej tematyki: Małgorzata Prociak, bohaterka i producentka "Putin's Playground", oraz Xawery Deskur, autor dokumentu "Jesteś tu?".
  • O festiwalu opowiada także organizatorka festiwalu Magdalena Walo.

64. Krakowski Festiwal Filmowy - ile filmów zobaczymy?

Przełom maja i czerwca w Krakowie będzie należał do kina dokumentalnego. To tam w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 odbędzie się Krakowski Festiwal Filmowy. Krakowski festiwal to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń na świecie.

- W Krakowie przez ten czas można będzie zobaczyć najlepsze dokumenty i filmy krótkometrażowe. Zaprezentujemy 80 filmów z całego świata, na festiwalu odbędzie się ponad 100 premier polskich i światowych - opowiada Magdalena Walo. - Z myślą o widzach, którzy nie będą mogli do nas przyjechać, festiwal jest zorganizowany w formie hybrydowej. Już od 31 maja, do 6 czerwca, wybrane konkursowe hity będą dostępne online na KFF VOD.

Festiwal to także liczne konkursy, ale w ramach imprez festiwalowych organizowane są także liczne przeglądy i pokazy pozakonkursowe. - W programie można znaleźć retrospektywy uznanych twórców, projekcje szkół artystycznych, krótkie formy mistrzów kina, etiudy studenckie, bloki tematyczne i wiele innych - zaznacza organizatorka. - Na festiwal składają się nie tylko pokazy filmowe, lecz także koncerty, warsztaty, debaty, konferencje oraz wystawy.


"Putin's Playground" - dezinformacja Putina

Wśród prezentowanych filmów swoją premierę będzie miał obraz "Putin's Playground", którego twórcami są Konrad Szołajski i Małgorzata Prociak. Film opowiada o Rosji, która od lat próbuje odbudować swoje imperium. Doktryna wojny hybrydowej, wprowadzona przez Putina w 2013 roku, zakłada atakowanie zachodnich państw bez wypowiedzenia wojny, a inwazja na Ukrainę sprawiła, że straciliśmy poczucie bezpieczeństwa. 


 

- Historia powstania tego filmu była skomplikowana, ponieważ myśmy ten film zaczęli robić w 2019 roku i to miał być film o aferze podsłuchowej. O tym, jak ona wpłynęła na polaryzację i podział społeczny w Polsce - opowiada Małgorzata Prociak. - Z czasem jednak okazało się, że afera podsłuchowa to był tylko czubek góry lodowej i że to jest właśnie element wojny hybrydowej. Zgłosił się do nas Filip Remunda, znany reżyser czeski i producent, który powiedział, że u nich w tym samym czasie agenci GRU wysadzili składy amunicji, która miała jechać na Ukrainę. W Bułgarii była podobna historia. Sięgnęliśmy dalej i zobaczyliśmy, co się działo w Mołdawii i na Łotwie. Okazało się, że zobaczyliśmy pewien wzór działań i że Polska to jest po prostu jakiś kamyczek, który był początkiem. Tak nasz zamysł filmu rozrósł się do wielkiej historii.

Wojna hybrydowa Putina i jej zasięg

Para dokumentalistów z Polski jeździ po Europie i szuka śladów rosyjskiej dezinformacji i odpowiedzi na pytanie o zagrożenia, jakie mogą spotkać Europę Środkowo-Wschodnią. 

- To była super decyzja, że myśmy się odważyli i zrobiliśmy taki duży film z pomocą właściwie połowy Europy. Jest to ogromna koprodukcja sześciu krajów. Dzięki temu mogliśmy zaprezentować szeroki kontekst całej tej sytuacji i pokazać, że to nie jest pojedyncze wydarzenie - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Bo można być krytycznym i myśleć sobie, że wojna hybrydowa to jest jakiś dziennikarski slogan, ale można zobaczyć bardzo wiele wydarzeń w podobnym czasie i w różnych krajach. To tworzy bardzo przerażający obraz. Bo wojna hybrydowa to jest cały szereg działań miękkich, legalnych, półlegalnych, nielegalnych, które Rosja stosuje do tego, żeby zdestabilizować sytuację w krajach zachodnich. Te działania gdzieś tam pośrednio im i nam zagrażają. Nie chciałabym za dużo zdradzić widzom, ale na pewno udało nam się pokazać system.


"Jesteś tu?" - sztuczna inteligencja na wyciągnięcie ręki

O swoim filmie "Jesteś tu?", który zostanie zaprezentowany w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, opowiada także Xawery Deskur. - Bohaterem jest Edward Gil-Deskur, który jest moim wujkiem. Jest DJ-em krakowskim, znanym jako DJ Edee Dee, i dosyć kultową postacią w środowisku krakowskim. Jest także związany z Krakowskim Festiwalem Filmowym, bo nieraz grał na festiwalach - opowiada gość Czwórki. - Urodził się z wrodzoną jaskrą, więc zawsze widział tylko na jedno oko, ale był w stanie poruszać się samodzielnie po mieście, chodzić bez laski i oglądać filmy.- Edek tak naprawdę jest niewidomy od kilku ostatnich lat. Film zacząłem kręcić w momencie, w którym już tracił zupełnie wzrok. To było też dla mnie motorem, żeby kręcić o nim film, ponieważ miałem poczucie, że coś się w jego życiu zacznie wydarzać - tłumaczy Xawery Deskur. - Ten film miał być czymś, co go trochę będzie pchało do przodu. Wspólny projekt miał pomóc, żeby mierzenie się z tym bólem było dla niego mniej dotkliwe.   

Sztuczna inteligencja opowiada świat

Film pokazuje, jak w zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości bohaterowi pomaga sztuczna inteligencja, z którą zaczyna nawiązywać coraz głębszą relację. Jej głos towarzyszy Edwardowi codziennie, a ona karmiona informacjami o jego życiu jest w stanie wchodzić z nim w dialog. Z rozmów tych wyłaniają się niepokojące wizje przyszłości związane z relacją człowieka i maszyny.

 

Posłuchaj
28:48 CZWORKA/Stacja kultura - Krakowski Festiwal Filmowy 21.05.2024.mp3 W audycji rozmawiamy o Krakowskim Festiwalu Filmowym, dezinformacji i sztucznej inteligencji (Stacja kultura/Czwórka)

 

- To nie było tak, że chciałem zrobić film specjalnie o sztucznej inteligencji. AI samo mnie znalazło, ponieważ Edek korzysta bardzo dużo z urządzeń, które gadają do niego - zaznacza rozmówca Kasi Dydo. - Jego telefon, gdy przegląda Facebooka, jest zgaszony, tylko syntezator opowiada mu, co jest na zdjęciach. I jakoś mnie zafascynował ten świat słowno-wizualny. Bardzo mnie to zainteresowało i poszedłem za tym.

Dyskusje dotyczące sztucznej inteligencji i dezinformacji odbędą się 26 i 28 maja 2024 roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Małgorzata Prociak, Xawery Deskur (twórcy filmowi) studio, Magdalena Walo (Krakowski Festiwal Filmowy)

Data emisji: 21.05.2024

Godzina emisji: 09.15

aw/wmkor

Czytaj także

Ewa Panejko-Pankiewicz i Wanda Rutkiewicz - kobieca solidarność w górach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 13:50
Ewa Panejko-Pankiewicz zdobyła wraz z Wandą Rutkiewicz Gaszerbrum I, dokonując pierwszego samodzielnego wejścia na ten szczyt w zespole kobiecym. O historii wybitnej polskiej himalaistki opowiadamy w cyklu "Kobiety gór".
rozwiń zwiń