Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

Niemcy: skorumpowany dziennikarz zachwalał Putina. Środowisko dziennikarskie domaga się wyjaśnienia sprawy

- Te zarzuty są bardzo poważne i jestem zszokowany tą sytuacją - przyznał Mika Beuster, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV), odnosząc się do sprawy znanego niemieckiego dziennikarza Huberta Seipela, który jak się okazało, brał pieniądze za przychylne pisanie na temat Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy dziennikarze media Władimir Putin

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Prof. Zybertowicz: porozumienie z FSB było działaniem przeciwko interesom Polski

- Zawarte w 2013 r. porozumienie między SKW i FSB wyjmowało Polskę z NATO w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczo-wywiadowczych i kontrwywiadowczych w stosunku do Federacji Rosyjskiej. To była forma działania przeciwko interesom Polski, a także Sojuszu, od którego zależy bezpieczeństwo naszego kraju - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz, jeden z odwołanych członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka służby specjalne Andrzej Zybertowicz SKW Sławomir Cenckiewicz relacje polsko-rosyjskie Donald Tusk Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak PSL służby i bezpieczeństwo Magdalena Drohomirecka Władimir Putin FSB jacek cichocki Bogdan Klich Bartłomiej Sienkiewicz POLSKA

Amerykański dyplomata: Putin będzie czekał z porozumieniem ws. pokoju na Ukrainie na wyniki wyborów w USA

Jak podała agencja Reutera, wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu USA w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że Władimir Putin nie zawrze pokoju na Ukrainie, zanim nie będą znane wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich w listopadzie 2024 roku. Oceny te padły podczas spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin wybory w USA

"Miękka i twarda propaganda Kremla". Ekspert: Moskwa atakuje umysły na Zachodzie

Jak ocenił Nicolas Tenzer z think tanku Center for European Policy Analysis (CEPA), jeśli Zachód podejmie wobec Rosji "twarde kroki", ta "nic nie zrobi". W rozmowie z portalem BiznesAlert zaapelował, by przestać "kupować nuklearny szantaż Moskwy". W opinii eksperta Kreml, poza twardą propagandą, sączy też propagandę miękką, która "atakuje umysły demokratycznych przywódców i ich doradców w świecie zachodnim".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja propaganda Władimir Putin Europa wojna na Ukrainie

Niemcy pytają o skalę wpływu Rosji na ich rząd i media. Szok po ujawnieniu sprawy skorumpowanego dziennikarza

Kulisy powstania filmu dokumentalnego dla niemieckiej stacji publicznej ARD, którego autorem był skorumpowany przez Kreml dziennikarz Hubert Seipel, są niepokojące. Każą też zastanawiać się nad skalą wpływu Rosji nie tylko na niemieckie media, ale też na rząd – opisuje w poniedziałek portal dziennika "Bild", przypominając wieloletnią przyjaźń byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Niemcy media dziennikarstwo Kreml Władimir Putin propaganda

Za 6 lat Putin zaatakuje Europę? Niemiecki raport ostrzega: możliwości Rosji są większe, niż sądzimy

W nowym raporcie Niemieckiej Rady Stosunków Zagranicznych (DGAP) czytamy, że wobec możliwości zamrożenia konfliktu na Ukrainie Europa staje w obliczu nowego zagrożenia: rosyjska armia już za 6 lat może być gotowa do ataku na Europę. Czasu na przygotowanie do wojny, zdaniem ekspertów, pozostało niewiele. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Europa Unia Europejska Władimir Putin

Znany publicysta brał setki tysięcy euro za książki chwalące Putina. "To wstrząs dla niemieckich kręgów dziennikarskich"

Informacje dotyczące biografa Putina, Huberta Seipela, który dostał co najmniej 600 tys. euro za przychylne pisanie na temat dyktatora, "wstrząsają niemieckim dziennikarstwem". Stowarzyszenie Netzwerk Recherche wyciągnęło już pierwsze wnioski - i sugeruje, aby reporter opuścił jego szeregi - informuje w piątek portal tygodnika "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Władimir Putin

Putin opłacał niemieckiego dziennikarza. To nie jedyny skandal medialny u naszych sąsiadów

Wielokrotnie nagradzany 73-letni dziennikarz Hubert Seipel jest oskarżany o z nadmierną przychylność wobec Putina i jego polityki w swoich materiałach - filmach i wywiadach telewizyjnych oraz książkach. Jak ustaliły "Spiegel" i ZDF, Seipel miał przez ostatnie lata otrzymać z tego tytułu kilkaset tysięcy euro za pośrednictwem firmy z Karaibów, należącej do oligarchy z kręgu Putina - opisuje dpa. Nie jest to jedyny skandal medialny w Niemczech w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo pieniądze Władimir Putin Rosja Niemcy ŚWIAT Europa