Sztuka matek. Jak pogodzić twórczość i rodzicielstwo?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 07:40
Bycie rodzicem znacząco wpływa na praktykę twórczą i wywołuje pewne ograniczenia w życiu osoby rodzicielskiej. Czy tak rzeczywiście jest i jak działać, gdy do roli artystki dochodzi rola matki - na to pytanie odpowiedzą przedstawicielki Matek twórczyń. 
Twórczynie - co macierzyństwo zmienia w ich sztuce
Twórczynie - co macierzyństwo zmienia w ich sztuceFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Matki twórczynie to kolektyw artystek wizualnych, które są rodzicami i wykonują pracę opiekuńczą nad dziećmi. Bycie rodzicem znacząco wpływa na praktykę twórczą i wywołuje pewne ograniczenia w życiu osoby rodzicielskiej. Dlatego zbudowały wspólnotę, która zapewnia wsparcie i umożliwia wyodrębnienie czasu na pracę twórczą. Początkiem ich działań był program rezydencji domowych, zrealizowanych we współpracy z Warszawskim Obserwatorium Kultury pod koniec 2023 roku. Teraz chcą poszerzyć pole eksperymentu: o prezentację sztuki, o wspólne tworzenie, o kolejne uczestniczki i uczestników, o dziecięcych twórców. Jak to wszystko działa i jak łączyć dwie role: matki i twórczyni, opowiedzą w Czwórce tuż po 9.00 Agnieszka Strzeżek, Agnieszka Palińska – członkinie kolektywu. 

O 10.00 odwiedzi nas Magdalena Jurek, znana jako Pani Jurek, która opowie o swojej najnowszej kolekcji pt. POLA. Jest to inspirowana monumentalną sztuką ceramiczną epoki modernizmu oraz eksperymentami formalnymi op artu, seria kompozycji ceramicznych zamkniętych w formy obrazów. Artystka i projektantka, znana jako Pani Jurek, rozwija swój oparty na kolorze język plastyczny, używając medium jakim jest ceramika.

W audycji nie zapomnimy też o literaturze - "Im mroczniej tym lepiej" to nowa książka Stephena Kinga. Historie zawarte w tym zbiorze reprezentują różne gatunki. Są tu opowieści grozy, horrory, kryminały, opowieści obyczajowe. Stephen King w książce zabiera nas do Derry, Castle Rock oraz na Florydę. Jego opowieści budzą zgrozę, ale potrafią też rozbawić do łez. Jedno jest pewne: napięcie w nich nie opada nawet na moment. Jak King pisze swoje kryminały? Jak robi reaserch? Ile w nich faktów?

***

Na audycję z cyklu "Stacja Kultura" w poniedziałek (27.05) o godz. 9.00 zaprasza Kasia Dydo.

pj

Czytaj także

Czy AI pożre literaturę? "Nie można tego wykluczyć"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 17:50
- W krótkim czasie moduły językowe sztucznej inteligencji dokonały tak dużego przeskoku, że pomysł stworzenia powieści wielotomowej, wielowątkowej, z charakterystycznym stylem autorskim wcale nie wydaje się niemożliwy do zrealizowania - mówi Igor Banaszczyk, polonista i twórca kanału "Grafzero - Vlog Literacki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 23:00
"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
rozwiń zwiń