Najsłynniejsi twórcy komiksowi przyjadą do Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 13:04
Uczestnicy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier będą mieli niebywałą okazję spotkać się m.in. z Eduardo Rissem czy Brianem Azzarello.
Audio

To już 22. edycja imprezy poświęconej komiksowi, a od niedawna także grom komputerowym. W programie jak zwykle największymi atrakcjami są spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami oraz twórcami gier. W tym roku zestaw gości jest wyjątkowo ciekawy.

22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier będzie gościł laureatów nagrody Eisnera, czyli najważniejszej na świecie nagrody komiksowej. Jak zdradza Piotr Kasiński, jeden z organizatorów imprezy, do Łodzi przyjadą m.in. argentyński rysownik Eduardo Risso (Batman, Spider-man), amerykański scenarzysta komiksowy Brian Azzarello (100 Naboi, Batman) i brytyjski rysownik Simon Bisley (Lobo, Slaine, Batman).

– Będzie też nasz stały bywalec Grzegorz Rosiński, którego polska publiczność zna doskonale – dodaje gość "Stacji Kultura". Ponadto na imprezie pojawi się Tadeusz Raczkiewicz, Marek Szyszko. Jak zaznacza Kasiński, na festiwalu nie zabraknie więc  znanych twórców, lecz publiczność będzie miała również okazję poznać wielu młodych zdolnych autorów.

Piotr Kasiński podkreśla, że bardzo trudno jest ściągnąć do Polski największych twórców komiksowych. – Pierwszoligowi rysownicy są bardzo zapracowani. Zabiegamy o ich obecność zwykle rok, czasem dwa a nawet trzy lata przed kolejną edycją – zdradza. Polski rynek komiksowy okazuje się być także dla nich rynkiem nieznanym, pełnym niewiadomych, przez co nie do końca wiedzą, czego się spodziewać na wypadek wizyty i czują pewną obawę.

Z myślą o miłośnikach gier komputerowych na festiwalu pojawi się Akira Yamaoka – autor muzyki do gier komputerowych, a także filmów opartych na grach.

Więcej o atrakcjach 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który odbędzie się w dniach 30 września-2 października, dowiesz się słuchając rozmowy Kasi Dydo z Piotrem Kasińskim.

ap

Czytaj także

Jak powstawał komiks "Marzi"?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 15:16
Marzi to jest mała dziewczynka, która opowiada o swoich przeżyciach w okresie PRL-u. – Marzi to jestem ja – mówi Marzena Sowa, współautorka serii komiksów, w których wielka historia Solidarności jest tłem dla przygód dziecka lat 80-tych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasprzak: Gdy komiks jest ciekawy, czas przestaje się liczyć

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:29
– Moi bohaterowie żyją nocą razem ze mną. I choć ostatnio staram się uzdrowić mój tryb życia, jeśli jest do zrobienia ciekawa plansza, nie patrzę za okno, czas przestaje się liczyć – opowiada w Czwórce Zbigniew Kasprzak, jeden z najlepszych polskich rysowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksiarze się buntują! "To nie jest sztuka dla ubogich"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:23
Jest odpowiedź środowiska komiksowego na wygłoszoną niedawno opinię pisarza Pawła Huelle. Autor "Weisera Dawidka" dobitnie stwierdził, że nienawidzi komiksu, bo to sztuka dla ubogich.
rozwiń zwiń