"Mały PRL": Udało im się cofnąć czas?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 16:30
Jak było 30 lat temu, gdy nie było „wszechmogących kremów”, play station, kawy latte i kablówki? Izabela Meyza, jej mąż Witold Szabłowski i córka Marianna chcieli to sprawdzić i przenieśli się w czasie… w głęboki PRL.
Audio

Zamienili swój dom na pół roku na mieszkanie z meblościanką, a na co dzień używają telefonu z tarczą. To efekt eksperymentu "Mały PRL". – Wkurzył nas kapitalizm – opowiada o powodach rozpoczęcia akcji Izabela Meyza. – Wzięliśmy kredyt, poczuliśmy się zniewoleni, cały świat pędził do przodu, ciągle musieliśmy być na bieżąco…

Potrzebowali odpoczynku, powiedzieli "stop". Zdaniem Meyzy w PRL-u było zarówno "fajnie, jak i tragicznie". – Są długie zimowe wieczory, w czasie których gramy w gry planszowe. Z drugiej strony problemem jest zdobywanie jedzenia i jeżdżenie po całym mieście po to, żeby dorwać ten kawałek mięsa – opowiada gość Czwórki.

To zresztą był jeden z problemów eksperymentatorów: jak przenieść się w okres PRL-u, gdy na sklepowych półkach jest wszystko i nie ma problemu z kupieniem czegokolwiek. – Wymyśliłam sobie, że będę jeździć po całym mieście, szukając sklepów, które jeszcze pamiętają tamten czas, np. do "Społem" – opowiada Meyza. – Udało mi się też znaleźć takie relikty, jak np. punkt repasacji, czyli naprawiania rajstop.

Parę razy PRL-owskim małżonkom zdażyło się też zapytać w sklepie "Co dziś rzucili?". – Raz nawet jedna z pań odpowiedziała nam bardzo filozoficznie: "Problem w tym, że rzucili wszystko na raz" – opowiada ze śmiechem Izabela Meyza.

Zdaniem Meyzy, w okresie PRL-u trudną sytuację miały zwłaszcza kobiety. – Sprzątam, gotuję od rana do wieczora – opowiada gość Czwórki. – O godzinie 21 po prostu kładę się spać.

Są jednak dziedziny życia, które na przestrzeni ostatnich 30 lat tak bardzo się zmieniły, że nie ma już mowy o powrocie do PRL-u. Nie ma już m.in. niekończących się kolejek. Zdaniem gościa Czwórki, w PRL-u stanie w kolejkach było nie tylko stratą czasu, ale przed wszystkim sposobem na nawiązywanie kontaktów międzyludzkich i zebranie wieści ze świata. – Mój mąż próbował stanąć w takiej kolejce, co prawda wyimaginowanej, ale natychmiast został przepędzony przez ochroniarza, który posądził go o chęć kradzieży.

Więcej na ten temat dowiesz sie, słuchając całej rozmowy w Izabelą Meyzą.

(kd)

Czytaj także

"Zadzwońcie po milicję" Big Cyc o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:00
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zespół Big Cyc wydaje płytę z nowymi wersjami piosenek undergroundowych polskich kapel punkowych z lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia najsłynniejszego zdjęcia ze stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 19:52
W przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego o trudnej sztuce fotografowania opowiadali Chris Niedenthal i Ireneusz Piotrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mały PRL Izy, Witka i Marianny - zobaczcie wideo!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 20:00
22 lipca 2011 roku Iza i Witek wraz z córką Marianną zdecydowali się porzucić swoje dotychczasowe życie.
rozwiń zwiń