"Secesyjny Transformers" najbrzydszą budowlą roku 2011

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 14:41
Czytelnicy portalu architektonicznego bryła.pl wybrali najkoszmarniejsze konstrukcje, które w ubiegłym roku oszpeciły przestrzeń publiczną w Polsce. Wysokie miejsce zajął Stadion Narodowy w Warszawie.
Audio

- To była kontrowersyjna nominacja – mówiła w Czwórce Agnieszka Rumińska z portalu Bryła.pl. – Z jednej strony Internauci bardzo narzekali, że jest on za duży, szpetny, i że psuje panoramę Warszawy. Z drugiej strony było dużo zwolenników tej budowli, dlatego Stadion startował w obu kategoriach na najbrzydszą i najładniejszą budowlę minionego roku. Lepiej mu się powiodło w konkursie na Makabryłę, bo zajął czwarte miejsce – opowiadał gość "Stacji kultura".

Plebiscyt na Makabryłę, czyli najkoszmarniejszą budowlę z danego roku, odbył się po raz piąty. W konkursie oddano ponad 14 tysięcy głosów. Ostatecznie zwyciężyła konstrukcja z Mławy, która oszpeciła jedną z zabytkowych kamienic tego miasta.

- Rzecz tyczy się secesyjnej kamienicy, która została w sposób brutalny nadbudowana wielkomieszkaniową kubaturą. Proporcje tej urokliwej, choć zaniedbanej budowli, zostały zakłócone i bezpowrotnie utracone – opowiadała Rumińska.

Budowla została przez twórców serwisu ochrzczona mianem secesyjnego Transformersa. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa POLSKA

Czytaj także

Mieszkalne getta

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 11:30
W Warszawie wybudowano już około 200 osiedli zamkniętych. Dla porównania w Berlinie istnieje tylko jedno. – Ich budowa nie służy rozwojowi społeczeństwa ani miasta – wyjaśnia ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe perły polskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 14:41
- Ta książka pokazuje jak mogłoby być gdybyśmy się zdecydowali na odważniejsze budownictwo – mówiła w Czwórce Agnieszka Rumińska, autorka książki poświęconej najbardziej oryginalnym budowlom powstałym w Polsce w ciągu ostatniej dekady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto skierować swój dom w stronę słońca?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 18:50
Już dawno temu mawiano, że domy należy budować w harmonii z naturą. Jak się okazuje, wcale nietrudno to osiągnąć, stosując metody architektury wedyjskiej, która "podąża za słońcem".
rozwiń zwiń