Mieszkalne getta

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 11:30
W Warszawie wybudowano już około 200 osiedli zamkniętych. Dla porównania w Berlinie istnieje tylko jedno. – Ich budowa nie służy rozwojowi społeczeństwa ani miasta – wyjaśnia ekspert.
Audio
  • Plusy i minusy osiedli zamkniętych - reportaż Jacka Rąbińskiego
  • Rozmowa z Agnieszką Rumińską na temat osiedli zamkniętych

– Budowanie osiedli zamkniętych to tworzenie martwych części miasta– mówi Agnieszka Rumińska, redaktor naczelna poświęconego architekturze portalu Bryła.pl. Według gościa "Magazynu" takie osiedla stają się dla swoich mieszkańców wyłącznie "noclegownią", a w ich obrębie nie toczy się życie społeczne.

Co jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Na terenie osiedli zamkniętych nie ma sklepów, restauracji, urzędów pocztowych, przedszkoli ani szkół. Są tylko bloki, furtki, szlabany i posterunki strażników. – Osiedla zamknięte sprawiają wrażenie gett pod nadzorem – dodaje gość "Magazynu".

Okazuje się, że ludzie decydują się na zakup mieszkania w osiedlu zamkniętym, ponieważ chcą czuć się bezpiecznie. – Z tym bezpieczeństwem bywa różnie – przyznaje gość Justyny Dżbik. Agnieszka Rumińska wyjaśnia, że takie osiedla dają tylko namiastkę poczucia bezpieczeństwa, ponieważ na ich terenie wciąż zachodzi cyrkulacja osób z zewnątrz. –  Każdy przyjmuje gości – tłumaczy.

– Ludzie mają naturalną potrzebę określania własnej przestrzeni, budowania poczucia odrębności, ale czy muszą to robić za pomocą betonowego muru? – pyta Agnieszka Rumińska i jednocześnie proponuje, by betonowe ogrodzenia zastąpić "murami" z drzew.

Posłuchaj całości rozmowy Justyny Dżbik z Agnieszką Rumińską.

ap

Czytaj także

Tęsknota za dobrą przestrzenią

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 13:21
Nieład, samowola architektoniczna, rozlewanie się miast, imitacje szlacheckich dworków...Czy doczekamy się w Polsce "dobrej przestrzeni"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekskluzywny klub na 22. piętrze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 14:29
– Pure Sky Club to pierwszy klub w Polsce, w którym można zarówno wypocząć, jak i spotkać się z partnerami biznesowymi – zapewnia manager Paweł Matusik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiedla kibicują

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 15:10
O akcji ozdabiania osiedlowych ławek w Szczecinie barwami piłkarskich drużyn mówił w Czwórce Marcin Charęza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi twórcy reklamy walczą o "Młode Orły"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 14:18
- Reklamy nie tylko sprzedają produkt, ale także kształtują nasze gusta - tłumaczy prezes ogólnopolskiego konkursu reklamy "Złote Orły".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył sezon narciarski. Dokąd na narty?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 18:02
W ramach rozgrzewki przed dłuższymi wypadami warto odwiedzić polskie stoki - radzi Cezary Molski z Polskiej Organizacji Turystycznej.
rozwiń zwiń