Polak projektuje dla Franka Zappy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 14:28
Paweł Ryżko jest młodym artystą, który jako swój środek wyrazu wybrał szablon. W tej technice wykonał okładkę do płyty swego ulubionego artysty - Franka Zappy.
Audio

Paweł Ryżko zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem szablonów. Jak sam przyznaje, woli zawracać uwagę na to, co przekazuje, a nie na to jak to robi.

- Moje pierwsze szablony to były koronki, po prostu sitodruki. Była to bardzo skomplikowana robota, która zajmowała mi kilka miesięcy - przyznaje Ryżko. - Zajmowałem się egzystencjalnymi tematami, np. problemem starości. To była próba pokazania, że ta technika nie jest toporna, że można z niej zrobić coś delikatnego i ulotnego. Wydaje mi się, że to mi się wtedy udało.
Ryżko stworzył cykl "Rola kobiet w społeczeństwie" - to seria prześmiewczych szablonów, które pokazują stereotypowe role kobiet. Na każdym z nich kobieta ma wąsy i tradycyjny zestaw akcesoriów. Niektóre z jego szablonów mają też użytkowe zastosowanie. Jeden z szablonów Pawła trafił na okładkę płyty Franka Zappy.
- Wszystko zaczęło się od festiwalu jazzowego w Żorach, dla którego Ryżko miał zrobić plakat. Ale artysta stwierdził, że woli projektować okładki i stworzył okładkę albumu swego ulubionego artysty Franka Zappy - opowiada Olga Mickiewicz, czwórkowa redaktorka.


Czytaj także: Człowiek, który wymyślił Ferrari California

Jak dalej potoczyły się losy tej okładki i który album Zappy zdobi szablon autorstwa Pawła Ryżko oraz z kim jeszcze współpracował Paweł dowiesz się słuchając audycji "Stacja Kultura".

Prace Pawła Ryżko można będzie oglądać od piątku w galerii V9 w Warszawie.
(pj)

Czytaj także

Film o Agacie Mróz - wyjątkowo trudny, bo prawdziwy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 16:24
- Najtrudniejsza była scena, kiedy Agata, przygotowując się do przeszczepu, po porodzie, idzie i przed wejściem do izolatki żegna się ze swoją córką – opowiadała w Czwórce Olga Bołądź, odtwórczyni głównej roli w filmie "Nad życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniki nagrodzone, ale zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:45
Książki podróżnicze i turystyczne to ważna sprawa dla każdego planującego dalszą lub bliższą wyprawę. Te najlepsze otrzymały Nagrodę Magellana, ale uwaga przewodnikom rośnie elektroniczna konkurencja!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyta ze spalonym garnkiem i stemplem z kawy w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 11:33
Justyna Chowaniak, to artystka, która zdecydowała się nagrywać swoje piosenki w domowym zaciszu i wypuszczać je na świat z pominięciem oficjalnych kanałów dystrybucji. O projekcie "Domowe Melodie" wokalistka opowiedziała w Czwórkowym "Poranku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po przeczytaniu połóż w miejscu publicznym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 14:00
Już po raz dziewiąty w całej Polsce odbywa się Święto Wolnej Książki. Jej organizatorzy zachęcali w Czwórce do tego by nie magazynować książek, tylko puszczać je w obieg.
rozwiń zwiń