Autor muzyki do "Sześciu stóp pod ziemią": chciałem być sportowcem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 10:00
Richard Marvin to twórca ilustracji do takich hitów, jak "Fatalne zauroczenie" czy "Uwierz w ducha". Napisał też muzykę do wielu legendarnych seriali, m.in. "Sześć stóp pod ziemią" i "Drużyna A". W Czwórce opowiedział o swojej młodości oraz istocie komponowania.
Audio

Marvin wcale nie planował zostać kompozytorem. Dorastając wiązał swoją przyszłość ze sportem i dopiero, kiedy zrozumiał, że kokosów w tej branży nie zarobi, zajął się muzyką. - Wielu kompozytorów dorastało, słuchając muzyki filmowej i marząc o tym zawodzie. Ja tak nie miałem - wspomina Marvin w wywiadzie dla Czwórki. - Uwielbiałem słuchać R’n'B, a komponowanie było czystym przypadkiem. 

Jednym z ludzi, którzy go do tego namawiali, był Mike Post, który poprosił, by Marvin pomógł mu w tworzeniu podkładu do kilku seriali. - Cieszę się, że ostatecznie tak wyszło, bo ta praca daje nie tylko pokaźny zarobek, ale również dużą satysfakcję - przyznaje kompozytor.

Owocem współpracy Marvina z Postem był m.in. motyw przewodni do serialu "Drużyna A". Kolejną ze znanych kompozycji Richarda Marvina jest muzyka do serialu "Sześć stóp pod ziemią", który opowiada o losach rodziny prowadzącej dom pogrzebowy. Marvin zapisał się także w historii telewizji jako autor ilustracji do takich hitów, jak "Bez śladu", "Uwierz w ducha", "Życie na fali", czy "Terapia".

Współpracował m.in. z Mauricem Jarrem, twórcą kompozycje do wielkich filmowych hitów lat 90., m.in. do "Świadka" z Harrisonem Fordem w roli głównej. - To było 10 bardzo owocnych lat. Z grupą pięciu kompozytorów niemal rozbijaliśmy obóz w studiu, tworząc muzykę do takich filmów, jak "Fatalne zauroczenie", czy "Uwierz w ducha" - powiedział twórca Czwórce.

Posłuchaj całego wywiadu z Richardem Marvinem z audycji "Stacja Kultura", klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM ford owoce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Smolik - "poloentuzjasta", który promuje Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 19:00
Kocham Polskę, choć widzę ciemne strony – mówi w Czwórce Andrzej Smolik, wybitny kompozytor, multiinstrumentalista, dziennikarz, a także... "poloentuzjasta”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Greenwood to bardzo elegancki młody człowiek i ciekawy kompozytor"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 13:02
Przygoda Johna Greenwooda z muzyką filmową rozpoczęła się w 2003 roku, gdy artysta stworzył podkład do filmu dokumentalnego "Bodysong". Dziś lider Radiohead ma na koncie m.in. współpracę z Krzysztofem Pendereckim i ścieżkę dźwiękową do filmu "Mistrz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: Altówka jest u mnie instrumentem wyzwolonym

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 15:41
- Jeszcze kilkanaście lat temu altówka była drugorzędnym instrumentem, na który nikt nie komponował. Napisałem Koncert, który stał się popularny – mówi kompozytor w rozmowie z Beatą Stylińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykę do tego filmu skomponował Adam Sztaba

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 14:00
Film na swoją premierę czekał niemal cztery lata. Zagrali w nim między innymi: Kasia Glinka, Andrzej Nejman, Jerzy Bończak, Jerzy Grabowski. W końcu będzie go można zobaczyć w kinach.
rozwiń zwiń