X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii. Anna Sobowiec zwraca uwagę, że powinni robić to rodzice, jeśli nie wiedzą jak, mogą zacząć od książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz".
Audio
  • Anna Sobowiec opowiada o książce "Mój tato szczęściarz" i podpowiada jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim (Stacja Kultura/Czwórka)
okładka książki Joanny Papuzińskiej Mój tato szczęściarz
okładka książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz"Foto: mat. prasowe

"Mój tato szczęściarz" to książka Joanny Papuzińskiej o Powstaniu Warszawskim. Powstała na bazie doświadczeń wcześniejszej serii "Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci”, w ramach której "Asiunia” tejże autorki odniosła ogromny sukces, nie tylko zdobywając liczne nagrody, ale przede wszystkim serca zarówno bardzo młodych, jak i już tych dojrzałych i ukształtowanych czytelników.
- Gdy opowiadamy dzieciom o Powstaniu Warszawskim to trzeba to robić w środowisku, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, a więc w rodzinie. Nie zostawiajmy tych trudnych tematów szkole czy przedszkolu - mówi Anna Sobowiec z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Bardzo ważne jest to aby dziecko o wojnie, o cierpieniu, o śmierci rozmawiało przede wszystkim z rodzicami. Ta książka "Mój tato szczęściarz" rozpoczna serię "Rodzinnie o historii". Chcemy zachęcić rodziców do opowiadania historii najpierw tej rodzinnej, tego co się działo w młodości rodziców czy dziadków, aż po Powstanie Warszawskie.
Historia książki "Mój tato szczęściarz" opiera się na doświadczeniach, które dziecko zna z własnego życia. Autorka podkreśla aspekt szukania pozytywnej strony, nawet w bardzo trudnej sytuacji.
- To książka, która dzieje się na kilku płaszczyznach - dzieci idą z tatą na spacer po Warszawie w okresie rocznicy Powstania Warszawskiego i tata im opowiada, co przeżył w czasie Powstania. Dzieci w tym czasie były z babcią w Aninie, a tata był powstańcem, nie żołnierzem, opiekował się dziećmi, które straciły rodziców, pomagał cywilom. To historia dla dzieci o dzieciach - opowiada Sobowiec. - Druga część tej książki to opowieść o cierpieniu. Tata Asiuni i Tomeczka wielokrotnie został ranny, mimo to pokazuje dzieciom pozytywną stronę życia - dodaje.
Muzum Powstania Warszawskiego codziennie opowiada o tym bardzo trudnym i dla dzieci często niezrozumiałym, a nawet niebezpiecznym wydarzeniu. Dzieci chętnie spędzają czas w sali Małego Powstańca - jasnej, przyjaznej przestrzeni, gdzie są gry, kolorowanki, klocki, misie. - Przez zabawy pokazujemy, że tamten świat był zupełnie inny - mówi gość Kasi Dydo.
Na 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowało kolejne atrakcje dla całych rodzin. Między 12.00 a 15.00 zaprasza na spotkanie edukacyjne "Szukamy bohaterów"

1 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić to wydarzenie.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Korczak zilustrowany na nowo. Z sukcesem!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 10:00
Marianna Oklejak za ilustracje do książek Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej" otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierz się z dzieckiem w bajkową podróż po świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:30
Znana piosenkarka i kompozytorka Justyna Steczkowska oraz pedagog i autorka wielu bajek Anna Kaszubska stworzyły dla dzieciaków zabawną i ciepłą opowieść o muzyce świata i o tym jak obudzić Leona.
rozwiń zwiń