Jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii. Anna Sobowiec zwraca uwagę, że powinni robić to rodzice, jeśli nie wiedzą jak, mogą zacząć od książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz".
Audio
  • Anna Sobowiec opowiada o książce "Mój tato szczęściarz" i podpowiada jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim (Stacja Kultura/Czwórka)
okładka książki Joanny Papuzińskiej Mój tato szczęściarz
okładka książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz"Foto: mat. prasowe

"Mój tato szczęściarz" to książka Joanny Papuzińskiej o Powstaniu Warszawskim. Powstała na bazie doświadczeń wcześniejszej serii "Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci”, w ramach której "Asiunia” tejże autorki odniosła ogromny sukces, nie tylko zdobywając liczne nagrody, ale przede wszystkim serca zarówno bardzo młodych, jak i już tych dojrzałych i ukształtowanych czytelników.
- Gdy opowiadamy dzieciom o Powstaniu Warszawskim to trzeba to robić w środowisku, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, a więc w rodzinie. Nie zostawiajmy tych trudnych tematów szkole czy przedszkolu - mówi Anna Sobowiec z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Bardzo ważne jest to aby dziecko o wojnie, o cierpieniu, o śmierci rozmawiało przede wszystkim z rodzicami. Ta książka "Mój tato szczęściarz" rozpoczna serię "Rodzinnie o historii". Chcemy zachęcić rodziców do opowiadania historii najpierw tej rodzinnej, tego co się działo w młodości rodziców czy dziadków, aż po Powstanie Warszawskie.
Historia książki "Mój tato szczęściarz" opiera się na doświadczeniach, które dziecko zna z własnego życia. Autorka podkreśla aspekt szukania pozytywnej strony, nawet w bardzo trudnej sytuacji.
- To książka, która dzieje się na kilku płaszczyznach - dzieci idą z tatą na spacer po Warszawie w okresie rocznicy Powstania Warszawskiego i tata im opowiada, co przeżył w czasie Powstania. Dzieci w tym czasie były z babcią w Aninie, a tata był powstańcem, nie żołnierzem, opiekował się dziećmi, które straciły rodziców, pomagał cywilom. To historia dla dzieci o dzieciach - opowiada Sobowiec. - Druga część tej książki to opowieść o cierpieniu. Tata Asiuni i Tomeczka wielokrotnie został ranny, mimo to pokazuje dzieciom pozytywną stronę życia - dodaje.
Muzum Powstania Warszawskiego codziennie opowiada o tym bardzo trudnym i dla dzieci często niezrozumiałym, a nawet niebezpiecznym wydarzeniu. Dzieci chętnie spędzają czas w sali Małego Powstańca - jasnej, przyjaznej przestrzeni, gdzie są gry, kolorowanki, klocki, misie. - Przez zabawy pokazujemy, że tamten świat był zupełnie inny - mówi gość Kasi Dydo.
Na 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowało kolejne atrakcje dla całych rodzin. Między 12.00 a 15.00 zaprasza na spotkanie edukacyjne "Szukamy bohaterów"

1 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić to wydarzenie.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

(pj)

Czytaj także

Janusz Korczak zilustrowany na nowo. Z sukcesem!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 10:00
Marianna Oklejak za ilustracje do książek Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej" otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybierz się z dzieckiem w bajkową podróż po świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:30
Znana piosenkarka i kompozytorka Justyna Steczkowska oraz pedagog i autorka wielu bajek Anna Kaszubska stworzyły dla dzieciaków zabawną i ciepłą opowieść o muzyce świata i o tym jak obudzić Leona.
rozwiń zwiń