Janusz Korczak zilustrowany na nowo. Z sukcesem!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 10:00
Marianna Oklejak za ilustracje do książek Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej" otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.
Audio

- Strasznie się cieszę, że miałam okazję zilustrować obydwie części "Króla Maciusia". To jest duża rzecz ilustrować klasykę dziecięcą. Poprzednie wydania były opatrzone ilustracjami wielu wspaniałych autorów i to też nie było dla mnie bez znaczenia - przyznała w Czwórce Marianna Oklejak.

W rozmowie z Magdaleną Kasperowicz ilustratorka zdradziła, że zależało jej na stworzeniu czegoś oryginalnego. - W pracy nad tą książką bardzo ważne było to, żeby zrobić coś nowego, ale jednocześnie w jakiś subtelny sposób nawiązać do przeszłości. Tutaj muszę pochwalić pracę całego zespołu, też od strony edytorskiej. Udało się to nam wydrukować na bardzo fajnym papierze, który swoją fakturą nawiązuje trochę do książek z lat 50. i 60.

Rok 2012 to rok Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga, niezwykłego pisarza, wspaniałego człowieka. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i 100. rocznicę założenia przez niego Domu Sierot, który mieścił się przy ulicy Krochmalnej w Warszawie.

Poza granicami Polski Janusz Korczak jest bardzo rozpoznawalną postacią. Bardzo często Rzecznicy Praw Dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli korczakowskiej. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli.

Więcej o pracy ilustratora książek dziecięcych w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Diana Levi gościem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 14:51
W niedzielnej "Kontrkulturze” Diana Levi, czyli Diana Giurov i całe hektolitry dźwięków dub'owych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystką i jej minikoncertu na żywo w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy sierotami

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 08:00
- Mimo tego, że tworzymy sobie domy, że tworzymy rodziny i jakieś miejsce do życia to i tak pozostajemy osamotnieni - tak Anna Moskal tłumaczyła w Czwórce główne przesłanie sztuki "Sieroty" wystawianej w Teatrze Powszechnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Wesołowski: Teatr? To nie dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2012 16:50
Ze znanym aktorem młodego pokolenia Magdalena Kasperowicz rozmawiała między innymi o tym, czym jest kariera, sukces i spełnienie zawodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Królikowski: Bywam w życiu szczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 10:05
Aktor, który sporo dostał od życia. Twierdzi, że, aby być męskim, trzeba czasem być niemęskim. Paweł Królikowski gościł w czwórkowej "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak inspirująca może być natura?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 10:15
Źródłem inspiracji dla wielu artystów jest natura. Jedni intuicyjnie się z nią zespalają, nie niszcząc jej porządku i dopasowując się do warunków, inni potrafią wyczarować najprawdziwsze plenery we wnętrzu galerii.
rozwiń zwiń