Krzysztof Komeda. Co go łączyło z Częstochową?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:16
- Krzysztof Komeda w Częstochowie spędził czasy okupacji. Miał osiem lat, kiedy tam się pojawił. I to tam właśnie powstał jego pseudonim "Komeda" - mówił Michał Gawlicz, który w Czwórce pojawił się, aby opowiedzieć o koncercie "Trzy dźwięki Komedy".    
Audio
  • "Trzy dźwięki Komedy" - niezwykły, multimedialny koncert w Częstochowie (Stacja Kultura/Czwórka)
Krzysztof Komeda
Krzysztof Komeda Foto: PAP/CAF
Sprawdź też:
Wacław Zimpel PAP 1200x660.jpg
"Planetarny folklor" Wacława Zimpla

"Trzy dźwięki Komedy" to wydarzenie plenerowe, które odbędzie się na Placu Biegańskiego w Częstochowie już 27 maja, wpisując się w cykl wydarzeń, które miasto poświęca artystom z nim związanym. Skąd jego tytuł? - Jest nieprzypadkowy, a nadaliśmy go z Marzeną Kopczyńską-Ulrich, reżserką tego widowiska. Potęga Komedy polegała na tym, że on z prostych trzech dźwięków potrafił zbudować genialny materiał muzyczny, zostawiając otwarte ścieżki dla kolejnych interpretacji - tłumaczył Michał Gawlicz.

- Do Krzysztofa Komedy trzeba odnosić się z szacunkiem. Zrobimy wszystko, żeby nasz koncert zapadł w pamięć słuchaczy - przekonywał zaproszony gość. - Koncert będzie multimedialny, bo chcemy ludzi przenieść w atmosferę kina i filmu. Wpleciemy w to jednak także kamienie milowe jazzu takie jak "Astigmatic" oraz elementy biografii muzyka - zdradzał Michał Gawlicz.

Posłuchaj też:
Pianohooligan 1200.JPG
Pianohooligan: chcę przyciągać nieoczywistością

Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem "Trzy dźwięki Komedy" objął Wojtek Mazolewski, a słuchając nagrania audycji przekonacie się, jakie inne gwiazdy będzie można na nim zobaczyć i usłyszeć. Dowiecie się także, dlaczego Krzysztof Komeda wrócił w do Częstochowy w latach 60. ubiegłego stulecia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Michał Gawlicz (Zakład Koncertowo-Wydawniczy Artakcja)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 10.33

jsz/kd

Czytaj także

Radzimir Dębski: w muzyce do "Sztuki kochania" jest kobiecość

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 12:41
Premiera "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" już 27 stycznia, a w "Stacji Kultura" rozmawialiśmy z Radzimirem Dębskim, kompozytorem, dyrygentem i producentem, twórcą muzyki do nowego obrazu Marii Sadowskiej. W czym tkwi siła tego filmu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzmienie Opola w głowie Wojtka Mazolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:28
Artysta, tworzący głównie w kręgach muzyki alternatywnej i jazzu, we współpracy z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz z Prezydentem Miasta Opola, przygotowuje utwór z okazji 800-lecia tego miasta w południowej Polsce.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszechobecna muzyka. Jakie ma funkcje społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 14:07
- Po pierwsze estetyczne, ale też integracyjne, bo skupia ludzi wokół tych samych wartości, a także emocjonalne, wychowawcze i terapeutyczne - mówiła dr Katarzyna Wyrzykowska, socjolog muzyki i kultury, z którą Damian Sikorski rozmawiał podczas konferencji "Muzyka jako zjawisko społeczne" na warszawskim UKSW.  
rozwiń zwiń