Karol Wójcicki: w astrofotografii bijemy się o każdy foton

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:15
- Majowy czas jest znakomity do oglądania Drogi mlecznej w Polsce. To najlepszy czas - mówi Karol Wojcicki, popularyzator nauki. - Droga mleczna to jest nasza galaktyka, w której mieszkamy. Skupisko setek miliardów gwiazd. Kojarzymy ją głównie z latem, jasną wstęgą ciągnącą się przez niebo - dodaje. A jak ją pięknie fotografować?
Audio
  • Karol Wójcicki opowiada o zjawiskach astronomicznych na majowym niebie i podpowiada, jak je fotografować (Czwórka/Stacja Kultura)
Zorza polarna
Zorza polarnaFoto: Karol Wójcicki

- Mało kto zdaje sobie sprawę, że najpiękniejszy fragment Drogi mlecznej, który wygląda obłędnie, jasny przecinany ciemnymi pyłowymi obłokami, jest widoczny wiosną, nisko nad południowym horyzontem - zachwala gość Kasi Dydo. - W Polsce trudno o dobre miejsce do obserwacji tego zjawiska. Najlepiej je widać w Bieszczadach, tam jest mało obiektów mogących generować tzw. świetlistą łunę, więc obserwacja tego zjawiska jest ułatwiona - dodaje. 

Czytaj także:
zorza1200.jpg
"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Fotografowanie nieba nie jest łatwym zajęciem. - W astrofotografii bijemy się o każdy foton - mówi specjalista. Bezsprzecznie przydaje się do tego znajomość nieba, ale też odpowiedni, wcale nie specjalistyczny, sprzęt. - Telefonem ciężko zrobić piękne zdjęcie nieba, ale da się - mówi Karol Wójcicki. - Stawiamy na jak najdłuższy czas ekspozycji, możliwie najbardziej otwartą przesłonę, czułość ISO nie za wysoka, odpowiednio zbalansowana - dodaje. 

Dlaczego odległość obiektu nie ma w astrofotografii znaczenia? Czy zdjęcia Karola Wójcickiego są podrasowane? Czego jeszcze powinniśmy szukać na majowym niebie? Jak je obserwować, kiedy kupić w tym celu lornetkę, a kiedy teleskop? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karol Wójcicki (popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, wielbiciel Islandii, autor strony "Z głowa w gwiazdach", juror Czwórkowego plebiscytu "Nieprzeciętni"

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 10.15

pj/kd

Czytaj także

Jak zamienić drzewa w kompas? Zajrzyj do "Przewodnika wędrowca"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 19:13
- Książka "Przewodnik wędrowca" Tristana Gooleya to kompendium wiedzy o naturze, tego jakie nam daje znaki i o naturalnej nawigacji - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zorza, zaćmienie. Karol Wójcicki o "nieprzeciętnych zjawiskach"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 17:10
- Jednym z unikatowych zjawisk w skali planety, ale nawet układu słonecznego, jest zaćmienie Słońca - mówił Karol Wójcicki, juror plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2018", w audycji Kuby Marcinowicza.
rozwiń zwiń