Wrażliwy festiwal - dziś to wydarzenie projektowane uniwersalnie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 13:08
- Kilka lat temu mówiliśmy, że Festiwal Kultury Bez Barier to festiwal dla wszystkich, dla osób z różnymi niepełnosprawnościami - mówi Anna Cygankiewicz, współorganizatorka wydarzenia. - Dziś już nie chcemy tak mówić, chcemy tworzyć festiwal, który jest uniwersalnie projektowany - podkreśla. 
Osoby głuche kiedyś nie znały polskiego kina, bo nie miało ono napisów. Dziś się to zmienia
Osoby głuche kiedyś nie znały polskiego kina, bo nie miało ono napisów. Dziś się to zmienia Foto: Shutterstock

W tym roku Festiwal Kultury Bez Barier wystartuje już 30 września i będzie to jego 10., jubileuszowa odsłona. Od pierwszej edycji wydarzenia wiele się zmieniło w Polsce w kwestii dostępności, jest jeszcze jednak wiele do zrobienia. 

Dostępność w Polsce

- Niestety w Polsce w 2022 roku wciąż nie wszyscy możemy swobodnie korzystać z kultury, bo to długa i mozolna droga, która jednak przynosi dużo przyjemności - mówi Anna Cyganiewicz z Teatru Ochoty, który jest współorganizatorem festiwalu. - W Polsce już zmieniło się w tym zakresie ustawodawstwo. Pojawiły się przepisy, które nakładają na podmioty, instytucje publiczne obowiązek spełniania wymogów dostępności w różnych obszarach: architektonicznym, cyfrowo-komunikacyjnym i kilku innych. W związku z tym wiele instytucji zauważyło tę potrzebę i zaczęło realizować w ramach swoich działań - dodaje.

Gość Czwórki zauważa, że w kulturze ta potrzeba została wyłapana nieco wcześniej. - Kultura wyłapuje pewne potrzeby społeczeństwa i odpowiedź na tę potrzebę pojawiła się znacznie wcześniej - podkreśla. - Było to mniej więcej wtedy, gdy zaczął powstawać festiwal. Zauważono, że ludzie mają różne potrzeby i nie jest wcale trudno je spełniać. Metodą małych kroków ten krajobraz dostępności się zmieniał. Teraz jesteśmy może w połowie drogi, choć specjalistką tu nie jestem - dodaje. 

Dziś trudno wskazać grupę osób z niepełnosprawnościami, która jest szczególnie wykluczona z dostępu do kultury. Każda z nich wciąż może się spotkać z wykluczeniami. - Warto podkreślić, że to się zmienia, uczymy się - zwraca uwagę gość Kasi Dydo. - Świetnym przykładem jest tu polskie kino. Osoby głuche kiedyś nie znały go, bo filmy nie miały napisów, dziś to bardzo się zmieniło - dodaje.  

Bez Barier - wydarzenie uniwersalnie projektowane

Od pierwszego Festiwalu Kultury Bez Barier minęło już 10 lat. Przez ten czas wiele się zmieniło. - Kilka lat temu mówiliśmy, że Festiwal Kultury Bez Barier to festiwal dla wszystkich, dla osób z różnymi niepełnosprawnościami - mówi Anna Cygankiewicz. - Dziś już nie chcemy tak mówić, chcemy tworzyć festiwal, który jest uniwersalnie projektowany, czyli taki, że nie musisz się zastanawiać czy on będzie spełniał twoje potrzeby, bo on o tym pomyśli. Myślimy o osobach jeżdżących na wózkach, głuchych, niewidzących, słabowidzących, osobach w spektrum. Każdy na pewno znajdzie wydarzenia dla siebie - dodaje. - To wyższy level w myśleniu o tworzeniu naszego życia społecznego. 


Posłuchaj
16:44 czwórka stacja kultura 22.09.2022 bez barier.mp3 10 lat Festiwalu Kultury Bez Barier - co nas czeka w tym roku? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Organizatorzy festiwalu mają do dyspozycji całą wiedzę Fundacji Kultury Bez Barier, która promuje idee dostępności od lat, współtworzy ustawy w tym zakresie. - Mamy na pokładzie ludzi, którzy mają podstawy teoretyczne i praktyczne w tym zakresie - zdradza gość Czwórki. - Wśród nas, organizatorów festiwalu, są osoby głuche, niewidome, słabowidzące, w spektrum. One są dla nas takim papierkiem lakmusowym, czy festiwal odpowiada na potrzeby. Te osoby programują festiwal - dodaje. 

W programie festiwalu znalazło się 200 przeróżnych wydarzeń, w przeróżnych miastach Polski. Anna Cygankiewicz podkreśla, że Festiwal Kultury Bez Barier narodził się jako wydarzenie warszawskie, wspierane przez władze stolicy. - Nasze działania, idee naszego festiwalu zaczęły promieniować na inne miasta. Tam to nie my organizujemy festiwalowe wydarzenia, oni tam działają sami, to inicjatywy tych wszystkich poszczególnych miast - podkreśla. 

Na festiwalowej stronie internetowej znajdziemy liczne wydarzenia. Możemy się z nimi zapoznać, wybierając kategorie: teatr, kino, spacer, muzeum etc., ale też możemy je filtrować wg potrzeby dostępności. Np. osoba z niepełnosprawnością wzroku może wyszukać wydarzenie jej dedykowane. - To narzędzie bardzo pomaga - ocenia gość Czwórki. - Ale osoby z niepełnosprawnościami mogą też skorzystać z innych udogodnień np. z asystentów dostępności, którzy pomogą dotrzeć na wybrane wydarzenia - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Cygankiewicz (Teatr Ochoty)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

"Pierścienie władzy". Serial, który podzielił krytyków i fanów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 13:00
Wystarczyła doba, żeby pierwszy odcinek serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" obejrzeli użytkownicy 25 mln kont zarejestrowanych na platformie streamingowej. - Krytycy w większości chwalą tę produkcję, za to fani Tolkiena "rozjechali" serial w sieci - opowiada krytyczka Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tamara Łempicka - sprawna influencerka, mistrzyni autokreacji i PR

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:50
Po ogromnym sukcesie i entuzjastycznym przyjęciu wystawy dzieł Tamary Łempickiej w Lublinie trwa jej triumfalny marsz po krajowych galeriach. Dzieła malarki można będzie oglądać między innymi w Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie na ekspozycji "Tamara Łempicka a art déco".
rozwiń zwiń