Wielkie, ciężkie i kolekcjonerskie. Komórki z XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:40
Prototyp telefonu komórkowego wykonała szwedzka firma Ericsson w 1956 roku. Telefon ważył 40 kg, wyglądał jak... walizka i kosztował tyle, co samochód. Czy dziś jest równie cenny?
Telefon komórkowy z lat 90.
Telefon komórkowy z lat 90.Foto: PAP/Wojtek Szabelski

Decydując się na sprzedaż telefonu komórkowego pamiętajmy, żeby wyczyścić jego pamięć i przywrócić ustawienia fabryczne. Dla naszego bezpieczeństwa Janusz Kamiński

- Nie tak dawno za Nokię 6310 kolekcjonerzy byli w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych - z tym, że musiał być nowy, nieużywany - mówi Janusz Kamiński, ekspert od nowych technologii. - Dosyć wysokie ceny na portalach aukcyjnych notuje też działający pierwszy iPhone, który nie był dostępny w Polsce i pochodził z tzw. "prywatnego importu". 

Posłuchaj
06:47 CZWÓRKA Sobotologia - komorka 08.05.2021.mp3 Pierwsze telefony komórkowe - jakie są ich losy w XXI wieku? (Sobotologia/Czwórka)

Posłuchaj także
shutterstock chainarong06 facebook konto telefon 1200.jpg
Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Warto też zastanowić się, czy nie mamy oldschoolowych gadżetów do naszych telefonów. - Dopinane aparaty fotograficzne do Sony Ericssona T68I, bluetoothowy zestaw głośnomówiący, czyli masywna słuchawka na ucho z dwukolorową diodą, która świeciła na niebiesko podczas rozmowy czy zewnętrzne moduły GPS - to wszystko nadal cieszy się dużym zainteresowaniem - wymiania ekspert.

Sprawdź także:

Jeśli nie na sprzedaż, to stare telefony i ich osprzęt możemy oddać do muzeów. - Osób i miejsc, które gromadzą taki sprzęt jest coraz więcej, więc można przekazać naszą kolekcję na ich rzecz i stać się częścią historii nowych technologii - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.05.2021

Godzina emisji: 09.20

kul

Czytaj także

Zrób sobie grę - taką jak chcesz!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:47
Okazji do nudzenia się w czasie pandemii jest wiele. Nie warto z nich korzystać, a wolny czas lepiej wykorzystać na stworzenie gry: karcianej lub planszowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:17
Zerwane łańcuszki, przetarte pierścionki, zablokowane zapięcia w bransoletkach. Jeśli nasza biżuteria wymaga naprawy - pomoże nam w tym jubiler. Tylko czy warto naprawiać każdy zniszczony element? 
rozwiń zwiń