"DyleMAT". Uratuj Ninę i poznaj nocną historię Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:45
Czarna Wołga, mgła, zabłąkane staruszki, młoda dziewczyna i chłodna, długa noc. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przygotowało słuchowisko "DyleMAT", w którym najważniejszą rolę odgrywa… słuchacz. 
Gdańsk - panorama miasta
Gdańsk - panorama miastaFoto: Patryk Kosmider/Shutterstock.com

Podcast do słuchania pod kocem i w terenie

- "DyleMAT" to podcast paragrafowy, w którym paragraf jest swego rodzaju rozdziałem - tłumaczy Natalia Szulga z NCK w Gdańsku. - Dzięki takiej konstrukcji możemy ominąć część narracji i przeskakiwać między rozdziałami, tworząc własną historię. Słuchacz ma do wyboru pięć możliwych rozwiązań, jedenaście (w najbardziej rozbudowanej wersji) decyzji do podjęcia i sto pięć ścieżek, którymi może podążać. - Pod koniec każdego paragrafu odbiorca może zdecydować, czy bohaterka powinna podjąć zadanie "x" czy "y" - wyjaśnia gość Czwórki. - Podcast dzieje się w przestrzeni miasta, więc słuchacz musi się także przemieszczać między budynkami. "DyleMat-u" można słuchać on-line w domu pod kocem, ale jeszcze lepiej robić to w terenie. Wtedy robi największe wrażenie.

Kim jest Nina Pietrzak?

Słuchowisko prowadzi nas po najstarszej części miasta, prezentując historyczne zdarzenia wymieszane z legendami miejskimi. - Bohaterką jest młoda dziewczyna Nina Pietrzak, która późnym wieczorem wraca z pracy i pod Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku zauważa dziwne zdarzenie. To, co musi zrobić, to przetrwać do rana. A słuchacze, którzy biorą udział w podcaście, próbują uratować jej życie. Nie zawsze się to udaje - wyjaśnia rozmówczyni Marty Zinkiewicz.

Posłuchaj też:

"DyleMAT" - propozycja dla młodych dorosłych

Na drodze Niny Pietrzak stają różne postacie - m.in. Jana Heweliusza i średniowiecznego grabarza, a w całej historii fantasy miesza się z realizmem magicznym i z kryminałem. - Nina jest typową przedstawicielką swojego pokolenia: młodą, ambitną dziewczyną po studiach, która dużo pracuje i późno wraca do domu - opowiada Natalia Szulga. - Z całym zespołem chcieliśmy stworzyć postać, z którą łatwo się będzie można identyfikować. Kierujemy nasz podcast do grupy młodych dorosłych, wiec główna bohaterka musiała być taka jak oni. 

Posłuchaj
09:15 CZWÓRKA Stacja Kultura - nck 27.12.2022.mp3 O słuchowisku "DyleMAT" opowiada Natalia Szulga (Stacja Kultura/Czwórka)

Podcastu można słuchać w sieci do 8 stycznia 2023 roku. Później będzie on rozszerzony o kolejne fabuły i dostępny tylko w przestrzeni miasta. 

#dyleMAT Ratusz Staromiejski - CreepyPasta [PL] | Nadbałtyckie Centrum Kultury

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Natalia Szulga (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 10.16

kul/kor

Czytaj także

"Dar Pomorza". Z Niemiec, przez Francję, do Polski. A potem dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:00
W pierwszy rejs pod polską banderą wyruszył w 1930 roku, do początku lat 80. wyszkolono na nim ponad 13 tysięcy studentów. Dziś "Dar Pomorza" to statek-muzeum, które co roku odwiedza około 100 tysięcy gości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń