Gus Edwards - z Inowrocławia na Broadway. Polifonika & Magda Lazar grają jego amerykańskie szlagiery

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 15:55
"Polifonika & Magda Lazar Gus Edwards: Overview" to płyta, którą artyści przypominają twórczość pochodzącego z Inowrocławia Gusa Edwardsa. Ten słynny na początku XX wieku w USA kompozytor i twórca musicali dotychczas praktycznie nie był znany w naszym kraju.
Polifonika  Magda Lazar Gus Edwards: Overview
Polifonika & Magda Lazar Gus Edwards: OverviewFoto: mat.pras.

Z Inowrocławia na Broadway

Mało kto wie, że Gus Edwards, jedna z ikon amerykańskiej kultury początków XX wieku, urodził się w żydowskiej dzielnicy Inowrocławia. Jego piosenki śpiewały prawdziwe amerykańskie gwiazdy, takie jak: Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Judy Garland, Jackie Wilson czy Ray Charles. Edwards współpracował z Gershwinem, tworzył dla największych wytwórni filmowych w Hollywood, jego utwory wykorzystywano w znanych filmach, m.in. w "Śpiewaku jazzbandu". Komponował muzykę do popularnych na Broadwayu musicali, między innymi do słynnego "Czarnoksiężnika z Krainy Oz".

Muzycy z Polifoniki - zespołu z Inowrocławia - wydali płytę z piosenkami skomponowanymi blisko 120 lat temu. Jak przyznają, wymagało to analizy nie tylko zapisów nutowych, ale również archiwalnych dokumentów. Do realizacji nagrań Polifonika zaprosiła lokalnych muzyków oraz absolwentkę Musicalu i Choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi - Magdę Lazar, z którą rozmawia Damian Sikorski.


Nowe brzmienie "z klimatem"

- W styczniu 2022 roku wygasły prawa autorskie do utworów Gusa Edwardsa. Koledzy twórczością Gusa Edwardsa zainteresowali się dużo wcześniej i gdy tylko można było, podjęliśmy decyzję o nagraniu - opowiada wokalistka. - Utworów jest bardzo dużo, my zrobiliśmy 12 piosenek i już myślimy o kolejnych. Sytuacja jest więc rozwojowa.

Artystka przyznaje, że zespół nie stawiał na zupełnie nowe aranżacje, zaproponował współczesne opracowania i interpretacje. - Chcieliśmy dodać smaczek współczesności, żeby łatwiej się słuchało. Chcieliśmy zrobić coś swojego, ale nie przesadzić. Jest to maleńki hołd dla Gusa - mówi rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Płyta jest różnorodna, a wybór utworów nie był przypadkowy. Chcieliśmy pokazać, że w swojej twórczości była to wybitna postać.

 

 Źr. Youtube/Polifonika & Magda Lazar - Jimmy Valentine

- Czuję się w tym repertuarze jak ryba w wodzie. Na początku było nieco trudno, bo chciałam, żeby to brzmiało jak ja, jak Polifonika, Gus Edwards i jak Broadway sto lat temu - wspomina artystka. - Zabrałam się do tego projektu z dystansem i szacunkiem do muzyki. Moim mottem przez cały czas nagrań było, żeby tego nie zepsuć. Potem przyszedł czas na koncepcyjną pracą nad wokalem i chórkami. Muszę przyznać, że wszystkie te utwory bardzo mi się podobają.


Posłuchaj
24:12 Czwórka/ Stacja kultura Polifonika & Magda Lazar - Gus Edwards: Overview 01.02. 2023.mp3 Magda Lazar o płycie "Polifonika & Magda Lazar - Gus Edwards: Overview" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Premiera płyty odbyła się 9 października 2022, a za grupą pierwsze koncerty. - Chcemy grać na żywo jak najwięcej - zaznacza Magda Lazar. - Chcemy, żeby cała Polska mówiła o Gusie, i chcemy szerzyć jego twórczość.


Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 01.02.2023

Godz. emisji: 11.32

aw

Czytaj także

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki. "Chciałbym do końca mieć wrażliwość jako drogowskaz"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 09:48
- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nullizmatyk: "Zabójca królowej" to płyta o muzyce i życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:00
Nullizmatyk na rynku muzycznym działa od lat. W grudniu wydał swoją najnowszą płytę "Zabójca królowej" - miała być oparta na samplach zespołu Queen, jednak album musiał zostać zmieniony. 
rozwiń zwiń