Filmu "Rój" - cena wolności w dramacie psychologicznym

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 18:20
Za nami premiera filmu "Rój", w reżyserii Bartka Bali. To wciągający dramat psychologiczny, poruszający ważne tematy egzystencjalne i problemy dzisiejszego świata. W rolach głównych zobaczymy Romę Gąsiorowską i Eryka Lubosa, towarzyszą im młodzi aktorzy Antonina Litwiniak i Adam Wojciechowski, którzy opowiadają o pracy nad filmem. 
Antonina Litwiniak i Adam Wojciechowski w filmie Rój
Antonina Litwiniak i Adam Wojciechowski w filmie "Rój"Foto: mat.pras.

"Rój" to historia rodziny, która w walce o swoją wolność podejmuje radykalną decyzję, na zawsze opuszcza znaną sobie cywilizację i zamieszkuje bezludną wyspę. Upragniona wolność zderza się jednak z trudami przetrwania, z koniecznością walki z dziką przyrodą - wyspa staje się kolejną pułapką. W walce o wydostanie się z niej trzeba będzie pokonać tych, których się kocha. W rolę matki wcieliła się Roma Gąsiorowska, ojca zagrał Eryk Lubos, w rolach dzieci towarzyszą im Antonina Litwiniak i debiutujący na dużym ekranie Adam Wojciechowski.

Transformacja bohaterów

"Rój" to pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu. Po jego premierze Marta Hoppe rozmawiała z młodymi aktorami. - Dla mnie to projekt przełomowy i jestem dumny, że to właśnie "Rój”. W czasie pracy Roma dała mi niezwykłe wsparcie. Zawsze mogłem na nią liczyć - opowiada Adam Wojciechowski. - Z Jurkiem mieliśmy większy dystans, który pomagał w budowaniu mojej postaci, bo i rola z Erykiem była trochę trudniejsza.

Adam stanął przed trudnym zadaniem, a jego rola ulega olbrzymiej transformacji. On sam podczas premiery nieco odbiegał od filmowego wizerunku. - Lubię się zmieniać do postaci i od nowa. Zdecydowałem, że chciałbym w każdych innych projektach pracować nad tym, żeby się zmieniać - opowiada. - To jest też fajne w pracy aktora, że zawsze możesz być kimś innym i zupełnie inną osobą.

.

Źr. Youtube/Film "Rój"


Dojrzewanie z bohaterką

Dla Antoniny Litwiniak to  była największa dotychczasowa rola. Zdjęcia zaczynała jako 9-latka, teraz ma 12 lat. - Dojrzewałam trochę z moją bohaterką. Ona przechodzi przemianę, zaczyna dojrzewać, wszystko się zmienia, zaczynają ją przytłaczać jej własne myśli. Nie wie, jak sobie z tym poradzić, bo na wyspie nie ma psychologa, nikt z nią nie rozmawia - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Myślę, że ja miałam o tyle łatwiej, że też wchodziłam w okres dojrzewania, więc razem z moją postacią to przeżywałyśmy.


Źr. Youtube/MAJAK (z filmu RÓJ) - Nosowska feat. Natalia Szroeder (filmroj.pl)


"Muzyka oddaje emocje i klimat"

Obraz promuje piosenka "Majak" duetu Nosowska/Szroeder, a twórcą muzyki jest Paweł Górniak. - Na kompozytorze spoczywa duża odpowiedzialność. Jestem więc wdzięczny za zaufanie jakim obdarzył mnie Bartek i, że swoje wychuchane dzieło powierzył w moje ręce - mówi kompozytor. - Tworząc muzykę mam najpierw jakieś koncepcję. Jednak jest to ciągła wymiana zdań między kompozytorem a reżyserem. To musi być kolaboracja i proces twórczy. Rozmawia się o emocjach bohaterów, obserwuje jaka jest atmosfera ogólnie i jak to przekazać w muzyce. Mimo, że tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale to takie podświadome plany zmieniają całkowicie odbiór filmu, więc zadaniem kompozytora, jest żeby wprowadzić odpowiedni klimat.


Posłuchaj
18:02 CZWORKA/Stacja Kultura film Rój 18.05 2023.mp3 O premierze filmu "Rój" opowiada Marta Hoppe (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Twórcy liczą, że film skłoni publiczność do refleksji nad istotą pojęcia wolności i wyborami, jakie podejmujemy, próbując ją osiągnąć. "Rój" można już oglądać na stronie internetowej filmu.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras. 

 

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinomural - największa galeria audiowizualna pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Kinomural startuje we wrześniu, ale już teraz organizatorzy ogłaszają nabór do programu tegorocznej edycji. Temat przewodni to "Odmienne stany świadomości".
rozwiń zwiń