Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 13:38
Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
Kinomural odbywa się od kilku lat we Wrocławiu. Tak było w 2022 roku
Kinomural odbywa się od kilku lat we Wrocławiu. Tak było w 2022 rokuFoto: mat.pras. Kinomural/Jerzy Wypych
  • We Wrocławiu odbędzie się kolejna, szósta edycja Kinomuralu. Organizatorzy właśnie ogłosili nabór (potrwa do 7 maja). 
  • Na gigantycznych ścianach wrocławskich budynków pojawią się prace, które najlepiej nazwać słowem "kinomural".
  • Temat przewodni tegorocznej edycji to "Bajki robotów". 
  • Przez lata zmieniła się publiczność wydarzenia. Ludzie wiedzą, co to za forma i chcą w tym uczestniczyć. Do Wrocławia przybywają z całego świata. 


Na jeden wieczór ściany kilku budynków we Wrocławiu już wkrótce zmienią się na nocną wystawę wideo. Kinomural odbywa się raz do roku. W tym roku czekamy na szóstą odsłonę wydarzenia. 

- Zeszłoroczna edycja dotyczyła stanów świadomości. Nie jest łatwo o tym opowiedzieć - wyznaje Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. - Trzeba użyć wiele poezji, by opowiedzieć o tym, co tam można przeżyć, nie tylko zobaczyć. To swego rodzaju przygoda, którą w tym roku będziemy przeżywać już szósty raz. 

W noc, gdy odbywa się Kinomural, miejskie światła zostają wygaszone, a rozbłyskują ściany, które zakrzywiają czasoprzestrzeń, wciągają publiczność w artystyczne światy. 

Kinomural i ściany jak gigantyczne smartfony

Artyści prezentujący swoje prace podczas wydarzenia, a także publiczność, zgodnie podkreślają, że takiej imprezy nie ma nigdzie na świecie. - Rzeczywistość dogoniła Kinomural. Gdy zaczynaliśmy, szukanie artystów realizujących prace w formacie pionowym, jaki był nam potrzebny, było dużo trudniejsze - przyznaje gość Kasi Dydo. - W tej chwili format wertykalny to format używany we wszystkich mediach społecznościowych. Kinomural też jest wertykalny. Nasze ściany to gigantyczne smartfony. 


Posłuchaj
19:22 czwórka stacja kultura 04.03.2024 kinomural 10.14.mp3 Na Kinomural 2024 zaprasza Bartek Bartos, dyrektor wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Bartek Bartos przyznaje, że Kinomural dał nowe życie wielu projektom artystycznym, które najczęściej funkcjonują na ekranach naszych smartfonów. - My tę skalę powiększamy, uwalniamy ducha tych filmów - mówi. - Gdy człowiek wchodzi do kina, gasną światła, zaczyna się film to zostaje wtedy wessany, tak też jest u nas, tylko w jeszcze większej skali. 

Kinomural 2023/Kinomural

Kinomural w mieście

Kinomural jest wydarzeniem wtopionym w miasto. Wielkoformatowe filmy, animacje, grafiki przyciągają coraz więcej ludzi każdego roku. 

- Kinomural to gigantyczny spektakl, dostajemy wielką dawkę często bardzo abstrakcyjnych obrazów. Trudno to znaleźć gdziekolwiek indziej. To też spektakl dźwiękowy. Wszystko razem staje się atrakcją turystyczna - ludzie wiedzą, na jaką przygodę się wybierają - mówi organizator. 

Proces szukania prac do każdej edycji Kinomuralu wcale nie jest prosty. Właśnie rozpoczął się open call do szóstej odsłony wydarzenia i potrwa do 7 maja. Mogą zgłaszać się artyści z całego świata. - Często jest tak, że to, co nam się bardzo podoba, nie zawsze zadziała na ścianie - przyznaje gość Czwórki. - Tematem w tym roku są "Bajki robotów". Gdy szukaliśmy tematu, widzieliśmy, że wokół nas jest mnóstwo AI, również w świecie sztuki. Ja się temu tematowi przyglądam, ale zdecydowaliśmy się cofnąć w czasie, oswoić AI dla siebie samych i wrócić do epoki androidów, replikantów i terminatorów, do tego co nas kształtowało i było bardziej ludzkie, bo choćby humanoidalne, niż bezcielesna sztuczna inteligencja. Sięgnęliśmy do Lema - "Bajki robotów" są otwartym tematem. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kinomural (@kinomurale)

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają

Regulamin Kinomuralu mówi, że zgłoszony film, wideoart powinien mieć od 2 do 8 minut. Bartek Bartos podkreśla jednak, że gdy dostaną wybitny pełnometrażowy film to nie zawahają się go zaprezentować, jak to miało miejsce w zeszłym roku. - Szukamy artystów eksperymentujących, audiowizualnych - zaprasza. - Sugeruję twórcom, którzy chcą się do nas zgłosić pierwszy raz, by zajrzeli na nasze poprzednie edycje i zobaczyli, co się u nas dzieje. U nas ściany ze sobą gadają. A w tym roku będzie więcej wszystkiego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu)

Data emisji: 04.03.2023

Godzina emisji: 10.14

pj/mgc

Czytaj także

Paszporty Polityki 2023. Marta Nadolle wyróżniona w kategorii Sztuki Wizualne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 08:30
- Zanim zaczęłam malować, pisałam wiersze. Być może dlatego tak ważne jest dla mnie słowo. Coś, co usłyszę, lub sama wypowiem, staje się początkiem dla aktu twórczego - mówi Marta Nadolle, malarka i laureatka Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy rozmowy o ciele, erotyce i śmierci. Nowa wystawa w Salonie ASP

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 12:50
Ich artystyczny dialog rozpoczął się przed laty. Konrada Jarodzkiego i Pawła Jarodzkiego wiele ze sobą łączyło, ale też równie wiele dzieliło. Mimo to wielokrotnie spotykali się w sztuce, co pokazuje wystawa "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii w Warszawie. 
rozwiń zwiń