Andy Warhol - geniusz, który lubił codzienność

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 14:23
Przewidział, że w przyszłości każdy może mieć swoje 15 minut sławy; sam stał się nieśmiertelny. Minęło 25 lat od śmierci Andy'ego Warhola.
Audio
Andy Warhol - geniusz, który lubił codzienność
Foto: źr.wikipedia commons, fot.Jack Mitchell

Wśród niektórych cieszył się dość niepochlebną opinią człowieka złośliwego i manipulanta. Przez innych uważany był za osobę spokojną i nieśmiałą, w żartach nazywano go "death warmed over" (podgrzany martwy).

Dzięki zdystansowaniu Andy Warhol był wnikliwym obserwatorem. Wyrażał się, tworząc mocne, bardzo kolorowe prace, które stały się symbolami XX wieku.

- Miał szczęście dotrzeć ze swoim przekazem do absolutnie każdego typu odbiorcy - mówi kuratorka Milada Ślizińska - Jego prace to ikony. Widzieli je wszyscy: może na koszulce, może na jakimś produkcie w supermarkecie; jego "Zupa Campbell" sama o sobie przypomina.

Warhol gloryfikował codzienność, ale jego prace za życia bywały jednak odrzucane przez publikę. Za to dziś są niezwykle fascynującym punktem wyjścia poszukiwań dla młodych i starych artystów.

W "Stacji Kultura" Milada Ślizińska zastanawiała się, który z obrazów Warhola chciałaby mieć na swojej ścianie. - Bardzo piękne są jego cykle z Jackie, z Monroe, z Presleyem. Z kolei bardzo ważny jest cykl mówiący o karze śmierci na fotelu elektrycznym. Ale nie wiem, czy chciałabym go mieć na ścianie...

Kuratorka widziała też obrazy Warhola, które pojawiły się na rynku już po jego śmierci: - To były ogromne prace z cyklu "Diamond dust", które przedstawiają buty posypane kolorowym brokatem. Oszałamiająco piękne.

fot.
fot. Wojciech Kusiński
Posłuchaj całej rozmowy z Miladą Ślizińską ze "Stacji Kultura", klikając w ikonę dźwięku.
usc

 

 

 

 

 

 Zobacz więcej na temat: Andy Warhol zupy
Czytaj także

Autoportret Warhola sprzedano za 12,8 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 10:49
Autoportret amerykańskiego twórcy pop-artu Andy'ego Warhola został sprzedany na aukcji w Londynie za 10,8 mln funtów (12,8 mln euro).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Watykański dziennik docenia "religijne uczucia ojca pop-artu"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 07:08
Zdaniem "L'Osservatore Romano" Andy Warhol był artystą religijnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najdziwniejsze okładki płyt

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 14:54
Żelatynowy mózg (do zjedzenia), metalowe pudełko, opakowanie po lekach…W co jeszcze można zapakować muzykę, żeby zwrócić uwagę słuchacza?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Suknia Liz Taylor sprzedana za zawrotną sumę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 08:32
Suknia Elizabeth Taylor na aukcji rzeczy osobistych i pamiątek po zmarłej w marcu gwieździe Hollywood osiągnęła cenę 2,6 mln dolarów.
rozwiń zwiń