Akurat: Jacek Kleyff pobłogosławił nam tę płytę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 12:00
Twórca Salonu Niezależnych to kolejny bard czasów PRL, którego piosenki w ostatnim czasie zostały przerobione na rockową nutę. O płycie "Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa" opowiedzieli w Czwórce muzycy zespołu Akurat.
Audio

– Do tej pory sięgano po Osiecką i Kaczmarskiego, a Kleyff pozostawał na uboczu, bo jest trudniejszy, bardziej hermetyczny – opowiadał w Czwórce Piotr Wróbel, wokalista zespołu Akurat i pomysłodawca krążka.

Na płycie "Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa" znalazły się najważniejsze piosenki jednego z najpopularniejszych i najbardziej niepokornych bardów lat 70. - On wtedy wygrywał Famę, ale ze swoim zespołem Salon Niezależnych jechał po bandzie, więc ówczesne władze zakazały mu występów - opowiadał gość "Stacji kultura" .

Jedną z przyczyn małego zainteresowania piosenkami Kleyffa, ze strony współczesnych zespołów, zdaniem gitarzysty, Wojciecha Żółtego, jest ich trudna przekładalność na brzmienie rockowego zespołu. – U Jacka nie ma jako takich refrenów. Braliśmy jego różne teksty na warsztat i jeśli zaczynały żyć naszym życiem, to się nad nimi pochylaliśmy – wyjaśniał.

Więcej na temat płyty dowiesz się słuchając nagrania audycji.

>>Posłuchaj piosenek najważniejszych bardów czasów PRL-u na kanale "Piosenki Niezależnych"<<

Czytaj także

"Piosenki Niezależnych" na moje.polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 00:00
Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Kleyff, Karel Kryl, Zbigniew Łapiński – twórczość legendarnych bardów do dziś pozostaje aktualna. W naszym nowym kanale internetowym znajdziecie Państwo nagrania niepublikowane od czasów stanu wojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Akurat wystąpił w "Ministerstwie Dźwięku" (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 17:00
Akurat w Czwórce! Akurat w "Ministerstwie Dźwięku" i Akurat na Żywo! W sobotę 30 lipca w studiu radiowej Czwórki koncertował zespół Akurat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Kleyff: najbardziej ludzkie jest milczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 17:50
Bard, poeta, kompozytor i malarz. Sam o sobie lubi mówić, że nie wypowiada się, tylko odpowiada. Ta zasada doskonale sprawdziła się przy pracy nad jego biografią zatytułowaną "Rozmowa". Książka ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń