Rozśpiewane śmieciareczki, czyli muzyczne przeboje MPO

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 09:46
"Tęczowa śmieciarka to kwiat MPO. Barwami otula dzielnice" – to fragment piosenki promującej łódzkie MPO. Jakie hymny promują inne Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczania? Posłuchaj "Poranka" Czwórki.
Audio

Swoje piosenki mają m. in. policja, wojsko i strażacy. Do ich grona dołączyli także pracownicy Miejskich Przedsiębiorstw Oczyszczania (MPO) z czterech miast w Polsce: Krakowa, Warszawy, Zielonej Góry i Łodzi. Na rynek przebojów, jako pierwsza wjechała "Śmieciareczka" warszawskiego MPO.

– Kilka lat temu zwróciliśmy się do firmy zewnętrznej w celu przygotowania krótkiego, zabawnego numeru o firmie. Podobne utwory istniały w latach dziewięćdziesiątych. To miała być kontynuacja spojrzenia z dystansem na spółkę – tłumaczy Joanna Mroczek w MPO w Warszawie.

Z kolei Łodzianie, których śmieciarki pomalowane są na różne kolory, mogą poszczycić się utworem zatytułowanym "Tęczowa śmieciarka".


Krakowskie MPO, jako jedyne z czterech miast, nie poprzestało na nagraniu tylko na jednej piosenki. Na płycie zatytułowanej "Kolorowa segregacja z MPO" znaleźć można aż dwanaście utworów. W singlu promującym płytę zatytułowanym "Hymn MPO" możemy usłyszeć następujący refren "MPO, MPO na porządek w mieście zna sposobów sto/MPO, MPO jego logo jest Bazyli mały smok/MPO, MPO kolorowe kwiaty dzwonków daje nam/MPO, MPO zawsze można liczyć na pomocną dłoń".

Wszystkie wspomniane wyżej utwory zaśpiewane zostały przez dzieci. Hymn zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej powstał z kolei z udziałem samych pracowników. Jak zaznacza Wojciech Janka – dyrektor zakładu, osoby śpiewając piosenkę miały nawet plany podbicia krajowego rynku branżowego. – Chcieliśmy, aby to był hymn dla wszystkich zajmujących się odpadami w kraju, co niestety sie nie udało – tłumaczy.

Aby wysłuchać rozmowy Romka Wójcika z Pawłem Pawlicą i fragmentów wspomnianych piosenek, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku znajdującą się w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Czytaj także

Palenie śmieci

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 06:25
Młody mężczyzna grający rolę złej dioksyny i dzieci udające krasnoludki broniące swojego dobrego imienia. To nie bajka, lecz bydgoska rzeczywistość. A wszystko w celu zwrócenia uwagi dorosłych na szkodliwość spalania śmieci w piecach domowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze dane na wysypiskach śmieci

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 06:36
Na wysypiska trafiają nasze dane, a my jesteśmy bezradni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś dzień bez śmiecenia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 17:14
Mira Stanisławska-Meysztowicz (Nasza Ziemia): Nie myślmy o śmieciach jako o czymś bezwartościowym, to coś bardzo cennego.
rozwiń zwiń