Bakterie wokół nas

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 15:34
Wirusy i bakterie to mikroorganizmy niedostrzegalne gołym okiem. Gdzie spotkamy najwięcej zarazków, które czyhają na nasze zdrowie?
Audio
Bakterie pod mikroskopem
Bakterie pod mikroskopemFoto: Glow Images/East News

Ulubionymi miejscami drobnoustrojów są miejsca brudne. – Tak samo brudne jak dworce kolejowe są centra handlowe. Terminale do płacenia kartami w sklepach – nikt tych guzików nie myje, nie dezynfekuje, nie czyści - mówi Agata Stefanowicz papilot.pl. Co jeszcze? Bankomaty, z których codziennie korzystamy. – Mało kto myśli o tym, by pin wbijać nie opuszkiem palca, a kostką palca, której nigdy nie dotykamy do ciała – podkreśla Stefanowicz.

Jesienią ubiegłego roku Sanepid przeprowadzi badania, w których okazało się, że nasze dłonie nie są tak czyste jak mogło się nam wydawać. – Choć deklarujemy wszyscy, że regularnie myjemy dłonie po wyjściu z toalety i zabawie ze zwierzętami, okazało się bakterie gronkowca złocistego, bakterie kałowe, to coś co każdy ma na swoich dłoniach. Nawet gdy sami zachowujemy higienę – wyjaśnia ekspertka. By drobnoustroje zatrzymały się na naszej skórze, wystarczy podróż komunikacją miejską.

Jakie jeszcze zagrożenia możemy spotkać i jak się przed nimi bronić? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Bakterie kontra promienie UV

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 17:47
W czasie kolejnej wizyty w w nowo otwartym laboratorium biologicznym w Centrum Nauki Kopernik sprawdziliśmy jak zachowają się pewne bakterię gdy zaświeci się im w oczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadzwoń ZARAZ

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:03
Tylko w tym tygodniu i tylko w "Czwartym Wymiarze" będziecie mogli zdobyć oryginalne bakterie, zarazki i komórki...ale spokojnie – pluszowe :)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójcza bakteria w siedzibie rządu Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 11:36
Nowy budynek rządu Hongkongu jest zakażony śmiercionośną bakterią Legionelii. Jeden z ministrów zaraził się już mikrobem przenoszącym groźną chorobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni nie mieli próchnicy. Warto wiedzieć, dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 15:33
Człowieka pierwotnego nie trapiły powszechnie problemy z uzębieniem, z którymi walczy człowiek współczesny.
rozwiń zwiń