Krzysztof Varga: lubię robić moim bohaterom krzywdę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 10:00
- Nie przepadam za wykreowanym przez siebie postaciami, nie identyfikuję się z nimi - mówi stanowczo, goszczący w Czwórce, autor "Trocin". - Nie wymagam też od czytelników, żeby się z nimi identyfikowali.
Audio

Krzysztof Varga jest rannym ptaszkiem, więc żadna wczesna godzina mu nie straszna. Swoją książkę pisał w ciągu dnia, a nie - jak wielu pisarzy - po nocach, przy świecy. - Nie jestem nocnym markiem, a pod wieczór po prostu wyłącza mi się mózg - opowiada w Czwórce. - Inetelektualnie lepiej działam rano.

"Trociny" to właściwie monolog człowieka zgorzkniałego. Varga przyznaje jednak w Czwórce, że swojej książki wcale nie pisał jednym tchem. Pracował po kilka dni, a potem robił sobie przerwy, ładując akumulatory. - Specyfika mojej pracy polega na tym, że są to intensywne "zrywy" - mówi Varga. - Zawsze zazdrościłem autorom, którzy mają uporządkowany tryb działania: wstają rano, siadają przy biurku i bez względu na to, czy uda im się coś napisać czy nie, siedzą do 16.00, jak w biurze.

Piotr, główny bohater "Trocin", to 50-letni komiwojażer, który bezlitośnie krytykuje i wyśmiewa, na co dzień niewidoczne, drobiazgi naszego życia, jak brud w PKP, firmowe imprezy integracyjne, czy wulgarne zachowania współczesnej młodzieży w klubach. Tym samym obnaża słabostki Polaków.
- Kilka osób w swoich recenzjach zwróciło już uwagę, że to człowiek, którego nie sposób polubić - opowiada Varga. - A na pewno nie jest to facet, z którym chcielibyśmy się kolegować, spędzać wakacje, czy choćby mieszkać po sąsiedzku.

Posłuchaj całej rozmowy z Krzysztofem Vargą z audycji "Poranek OnLine", klikając w plik dźwiękowy albo obejrzyj nagranie wideo ze studia.

(kd)

Czytaj także

Katarzyna Kozyra: Wciąż szukam swojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:19
Znana artystka i rzeźbiarka kręci właśnie film autobiograficzny. Aktorek, które miałyby ją grać szukała już w Warszawie i Tel Awiwie, teraz leci do Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inga Iwasiów i książka o czasach, które właśnie nadchodzą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:00
– "Na krótko" to opowieść o świecie na wyciągnięcie ręki, takim, który właściwie już nas otacza i w momencie gorszego humoru możemy sobie w ten sposób opowiadać naszą rzeczywistość – mówi jej autorka, Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: czasy są okrutne dla kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 14:00
Trudna sytuacja finansowa branży filmowej i brak zrozumienia dla roli muzyki w filmie, to zdaniem wybitnego kompozytora główne przyczyny spadku jakości utworów, które powstają na potrzeby kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oro" – ponieważ jest mi z tobą dobrze... nie mogę cię pokochać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 17:00
- To jest historia o każdym z nas, bo każdy z nas ma taki odruch, że jak zrani się miłością, to mówi, że już się więcej nie zakocha – mówiły w Czwórce autorki książki o przyjaźni sieroty Leny i tajemniczego chłopca z szafy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książkowa woltyżerka z plakatami

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 14:55
Maciej Byliniak dostał karkołomne, wręcz cyrkowe zadanie napisania tekstu do książeczki dla dzieci pt. "Cyrk" ilustrowanej plakatami najlepszych polskich grafików - sprawdź jak to się stało.
rozwiń zwiń