Polacy też mają swoje delfiny!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 09:04
Morświny to pełne uroku, bardzo podobne do delfinów, ssaki bałtyckie. Niestety, w naszym morzu żyje ich tylko… 100, a liczba ta wciąż maleje. To tak niewiele, że niemożliwością jest zobaczyć osobniki tego gatunku w ich naturalnym środowisku.
Audio
Morświny naturalnie wyglądają tak, jakby cały czas się uśmiechały
Morświny naturalnie wyglądają tak, jakby cały czas się uśmiechałyFoto: mat. pras./WWF Polska

Morświny, nazywane dalekimi kuzynami delfinów, to jedyni przedstawiciele waleni w naszym morzu. Niestety, z uwagi na niewielką ich liczbę, niewielu naszych rodaków miało szczęście zobaczyć te dostojne zwierzęta "przypadkiem". Od lat ich na rzecz zwiększenia ich populacji działa organizacja ekologiczna WWF Polska, a także działające na polskim wybrzeżu Błękitne Patrole.
– Chcemy zarazić ludzi miłością do morświnów, uświadomić, że przecież Polacy mają także "swojego delfina" i jest to powód do dumy – mówi Małgorzata Kosowska z organizacji WWF Polska – Nie jest to łatwe, bo zwierzęta te są jednak bardzo skryte, a przede wszystkim jest ich okropnie mało.

Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości bałtyckich morświnów jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Niebezpieczne są również zakłócenia akustyczne, które płoszą zwierzęta z ich naturalnych siedlisk. Szczególnie groźny jest hałas powodowany przez detonacje na morskich poligonach oraz przez środki transportu morskiego i turystyki wodnej, takie jak łodzie motorowe czy skutery wodne.

Morświn/(fot.
Morświn/(fot. mat. pras./WWF)

By zwiększyć świadomość ekologiczną Polaków i WWF wymyśliła konkurs. Na czym polega i co można w nim wygrać? Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Kosowską w "Poranku OnLine" po kliknięciu w plik dźwiękowy, załączony do materiału!
(kd)

Czytaj także

Ekojazda może być ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 18:43
Samochodu można używać różnie, jeździć szybko i agresywnie lub spokojniej, ekologicznie i ekonomicznie. Jak zaoszczędzić na paliwie sprawdził Radomir Wit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie BIO nie jest zdrowsze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
Moda na jedzenie ekologiczne dotarła już do Polski. Tymczasem amerykańscy naukowcy pokazują jego mankamenty, bo BIO nie zawsze znaczy lepiej i zdrowiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowieku, nie bądź wilkowi wilkiem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 15:15
Jak świat światem ludzie nie mają dobrej opinii o wilkach. W wielu bajkach pojawiają się te zwierzęta, ale nie są to mili i wzbudzający sympatię bohaterowie. WWF próbuje taki obraz wilka zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broń się przed zielonym praniem mózgu!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 17:57
Ekologia dotyka każdego z nas. Niektórzy szczycą się tym, że żyją "eko". Tymczasem wśród produktów bio czekają na nas liczne pułapki.
rozwiń zwiń