Krystyna Czubówna: jestem głosem serca

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 11:00
Serca coraz większej ilości osób w naszym kraju są niewydolne. Czym to grozi i jak temu przeciwdziałać Justyna Dżbik pyta Krystynę Czubównę i profesora Artura Mamcarza.
Audio

Do czwórkowego studia przybyli: ambasadorka akcji "Idź za głosem serca. Zapobiegaj niewydolności serca" - Krystyna Czubówna oraz prof. Artur Mamcarz, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według najnowszych badań na niewydolność serca choruje w Polsce około miliona osób, a w Europie około 15 milionów. To jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach stale wzrasta. Prognozuje się, że w ciągu 20 najbliższych będzie ich o 25 procent więcej, a tym samym epidemia przewlekłej niewydolności serca stanie się jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii.

W tym roku mija 10 lat od inauguracji programu "Idź za głosem serca. Zapobiegaj niewydolności serca". Krystyna Czubówna mówi, że została jej ambasadorem, gdyż serce jest tematem jej bardzo bliskim. - Jeśli mamy jakieś słabości, to żeby je zwalczać powinniśmy jak najwięcej wiedzieć na ten temat - dodaje.
- Warto myśleć o tym, co będzie z moim sercem za kilka lat. Czas płynie szybko i młodość mija w mgnieniu oka. Warto myśleć o sercu, kiedy człowiek jest młody, sprawny, zdrowy, po to, by zdrowe serca utrzymać jak najdłużej - mówi profesor Artur Mamcarz.

Gość Justyny Dżbik przypomina, że serce jest narządem nieparzystym, pięknym, narządem poetów. Dla jego dobrej kondycji warto być aktywnym fizycznie, szczupłym, odżywiać się właściwie, dbając o zbilansowaną dietę i rzucić palenie.
Niestety pierwsze kłopoty z sercem przebiegają bezobjawowo. Z tego powodu warto zadbać o siebie i zgłosić się na badania. Można skorzystać choćby z jeżdżącego po Polsce Kardiobusa, który w tym roku odwiedził 12 miast.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLine", by dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o serca.

(pj/czwórka)

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jeść a czego nie, żeby mieć serce jak dzwon

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:00
- Jest kilka czynników, które najbardziej szkodzą sercu, głównie nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu we krwi. Każdy z tych aspektów wymaga innych zmian w diecie - mówi Baszar El-Helou, dietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomagajmy zwierzakom nie tylko "od święta"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:00
W czwartek obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Zresztą cały październik to miesiąc poświęcony zwierzakom. - W schroniskach są problemy i chcemy na to uczulić polskie społeczeństwo - mówi w Czwórce koordynator akcji "Kupując-pomagasz".
rozwiń zwiń