"Czytając dzieciom, hodujemy geniuszy!"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 10:00
Aktorka Joanna Brodzik od czterech lat jest ambasadorką kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Przekonuje, że książka pozwala rodzicom nauczyć się kreatywnego szczekania i kumkania.
Audio
  • Joanna Brodzik opowiada o czytaniu dzieciom i swoim pierwszym krążku

- Ambasador czytania to niezwykle zaszczytna funkcja. Ten honor przypada mi już czwarty rok z rzędu i wciąż namawiam wszystkich, którzy chcą słuchać, by czytali swoim dzieciom, bliskim, ciotkom, wujkom, i żeby jak najwięcej słuchali, przede wszystkim dobrej literatury - mówi Joanna Brodzik w rozmowie z Kubą Kuklą.

Aktorka zwraca uwagę, że słuchanie bajkowych opowieści pozwala dzieciom na budowanie przestrzeni wyobraźni, a rodzicom na hodowanie geniusza. Aby nauczyć się czytać, Czwórkowy gość proponuje zacząć od prostych wierszyków, przy których można między innymi zdobyć umiejętność naśladowania odgłosów ze świata zwierzęcego. Zaznacza, że w Polsce mamy fajną i bogatą ofertę poezji dziecięcej.

Joannę Brodzik znamy z filmów i seriali, tymczasem właśnie wydała ona swój debiutancki krążek - audiobook "O Tobie mówi bajka".

- Tytuł tego wydawnictwa jest nieprzypadkowy i niebagatelny. Bajki na tę płytę wybrałam ze zbioru opowieści H.Ch. Andersena, który dostałam na 6. urodziny - opowiada. - Historie, które znalazły się na płycie, pozwalają młodszym i starszym zmierzyć się m.in. z tymi cechami, które nie do końca chcemy zobaczyć w lustrze. Te bajki mówią o próżności, zazdrości, kłamstwie, przechwałkach, czyli wszystkich rzeczach, które jest dzieciom trudno wytłumaczyć. 

Aktorka czytane przez siebie bajki testowała na własnych dzieciach, które uwielbiają stare słuchowiska. Jakie opowieści Andersena wybrała Joanna Brodzik na swoją płytę i czy planuje kolejny krążek, dowiesz się słuchając załączonej audycji "Poranek OnLine".

(pj)

 

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Jedz śniadania!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 08:00
Ten posiłek pomaga doładować baterie na cały dzień. - Rano powinniśmy zjadać nawet jedną trzecią tego, co pochłaniamy przez cały dzień - podkreśla Urszula Mijakoska, diet coach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzucanie naczyniami nie jest dobrym sposobem rozładowania stresu"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 10:25
– Ludzi, którym na czymś zależy, denerwuje wiele rzeczy – tłumaczy w "Poranku OnLine" mówi psycholog, trener osobisty Miłosz Brzeziński. – To oznacza, że mają jakąś koncepcję świata i próbują do niej dążyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remigiusz Grzela i kobiety, które "wygrały swoje życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 12:12
Książka "Wolne" to 12 portretów, czyli 12 rozmów z kobietami, które wygrały metaforyczną walkę o życie. – Uwolniły się od czegoś trudnego, co je ograniczało, na przykład od konwenansów – mówi autor, Remigiusz Grzela w Czwórce.
rozwiń zwiń