Najbardziej emocjonująca noc roku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 17:50
18 maja w Krakowie, a 19 maja w innych miastach Polski, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. I jak co roku zapewne wezmą w niej udział tłumy. Polskie Radio patronuje temu wydarzeniu.
Audio
  • Noc Muzeów w Polsce - materiał Karoliny Mózgowiec
  • Kim jest kurator? na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w audycji "Na cztery ręce"

Noc Muzeów to impreza, w której udział biorą nie tylko muzea, ale również placówki różnego rodzaju: sejm, senat, IPN. Pomysł Nocy został zaczerpnięty od innych miast europejskich.
Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w 1997 roku w Berlinie. Następnie dołączyły kolejne miasta. W Paryżu są dwie takie inicjatywy - są Białe Noce w październiku i tradycyjna Noc Muzeów, która najczęściej odbywa się w maju.
W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Poznaniu 2003 roku w Muzeum Narodowym. Co roku ustawiają się długie kolejki do muzeów i galerii. Dlaczego ta Noc cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem Karolina Mózgowiec zapytała dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Fabio Cavallucciego.
- Jest wiele przyczyn. Jedna z nich to promocja. Noc Muzeum jest szeroko promowana, dlatego ludzie o niej wiedzą - mówi Fabio Cavallucci. - Druga jest związana z energią, jaka się wtedy wytwarza miedzy ludźmi. Jeśli idziemy do muzeum samotnie to wtedy mniej nam się podoba, w grupie czuje się tę ludzką energię - dodaje.
Barbara Rogalska z Muzeum Drukarstwa przyznaje, że ludzie często są onieśmieleni przez muzeum. - Noc Muzeum jest okazją do "bezpiecznego" zwiedzania. Jest pełna swoboda - wyjaśnia.
Noc to też czas wolny, niewiele osób wtedy idzie do pracy, a i wstęp do placówek jest darmowy. Są też w Warszawie muzea oblegane cały rok, nie tylko w dni bezpłatenego wstępu. Należą do nich Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik.
W Warszawie dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będą stare jelcze tzw. ogórki, które dodadzą charakteru tej nocy.
Polskie Radio również włącza się w imprezę. W Pałacu Staszica będzie można zapoznać się ze zbiorami Archiwum Polskiego Radia. Będzie pokaz mody retro lat 20. i 30. "Dźwiękolandia - zgadnij co słyszysz", "Z historii Polskiego radia - kobiety mają głos" to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji atrakcje.

Posłuchaj audycji "Poranek" i dowiedz się, jak można zwiększyć zainteresowanie propozycjami muzealnymi na co dzień i jak ważne w muzeach są atrakcje dla najmłodszych

Zapraszamy również do wysłuchania naszej nocnej audycji "Na cztery ręce" o roli kuratora. W studiu gościliśmy Jana Śpiewaka, kuratora wystawy "Warszawscy sportowcy" oraz Gunię Nowik, producentkę zdjęć Tadeusza Rolkego, które towarzyszą wystawie. Otwarcie wystawy oczywiście 19 maja, a organizuje ją Muzeum Historii Żydów Polskich.

(pj)

Czytaj także

Rodzice Thorgala i Batmana w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 09:00
Autorzy legendarnych komiksów przybędą na stołeczny festiwal. To oczywiście nie jedyna atrakcja Komiksowej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plaża tylko dla psów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 08:00
Symbol przekreślonego psa, to oznaczenie, które możemy znaleźć przy wielu zejściach na plażę. By umożliwić czworonogom legalny wypoczynek nad morzem władze w Gdyni wyznaczyły dla nich specjalną strefę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń