Nie trzeba szczotkować zębów przez 3 minuty!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:37
3,8 % Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 72 % nie stosuje się do rekomendowanych technik szczotkowania, a połowa naszych rodaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy już poczuje ból w szczęce.
Audio

Zdaniem ekspertów stomatologa powinno się odwiedzać przynajmniej raz w roku. - Badania pokazują, że sama myśl o odwiedzeniu gabinetu wiąże się u przeciętnego Polaka z lękiem - mówi Katarzyna Fabianiak-Czerniak, koordynator akcji "Uśmiechnij się, Polsko".

Tymczasem bólu na dentystycznym fotelu można uniknąć. Wystarczy konsekwentnie stosować kilka prostych zasad. – Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie w połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz regularnymi wizytami u stomatologa jest w stanie zapewnić nam zdrowy, piękny uśmiech na wiele lat - mówi gość "Poranka OnLine". - To najszybsza i najtańsza metoda.

Dobra nowina dla niecierpliwych: 3 minuty szczotkowania, o których mówiono nam w szkole, wcale nie są konieczne. - To oczywiście pomaga wyczyścić zęby dokładnie, w każdej szczelinie – mówi Fabianiak-Czerniak. - Ale wystarczy szczotkować choćby przez 2,5 minuty.

Ważne też, by pamiętać o higienie jamy ustnej w ciągu dnia. - Jeśli nie mamy pod ręką szczoteczki do zębów, warto zaopatrzyć się w bezcukrowe gumy do żucia i korzystać z nich po posiłkach - tłumaczy gość Czwórki.  

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej organizatorzy akcji "Uśmiechnij się Polsko"  przygotowują 12 września bezpłatne badania zębów. - Każdy będzie mógł przyjść i uzyskać poradę - mówi Fabianiak-Czerniak. Dowiedz się więcej o akcji i o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, słuchając całej rozmowy w "Poranku OnLine".

(kd)

Czytaj także

Sport dla zdrowia - wystarczy 3x30 minut

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 11:19
- Według najnowszych badań regularnie rusza się tylko 12% Polaków. Spędzamy bardzo dużo czasu przed telewizorem i Internetem, mówiąc, że nie mamy czasu na sport – mówi gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziłeś się wiosną? Możesz chorować częściej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 15:18
Jak wynika z najnowszych badań, dzieci urodzone wiosną są bardziej narażone na zachorowania, niż te które urodziły się jesienią. Czy pora roku może mieć wpływ na nasze zdrowie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg w oczach?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 06:00
Gorsze działanie mózgu widać po oczach. Z tęczówki oka jesteśmy w stanie odczytać ogólny stan zdrowia.
rozwiń zwiń