Zwiedzaj Polskę przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 13:34
– To nie jest tak, że mamy tylko jedną porę roku, która jest odpowiednia na podróże. Podróżowanie to stan ducha i umysłu w związku z czym nie ma ograniczeń – przekonuje autorka wielu przewodników, Anna Olej-Kobus. Gdzie poleca się udać?
Audio

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia i pełnym atrakcji przez cały rok jest odwrócony dom w Szymbarku. – Jest to także dom wybudowany pod skosem, więc nasz błędnik po prostu wariuje – zwraca uwagę gość "W cztery oczy". Jak zdradza Anna Olej-Kobus, murarze, którzy robili tam łazienkę, wytrzymywali w pracy tylko po 20 minut. Po tym czasie czuli się jak po niezłej imprezie.

Z kolei w Gryfinie koło Szczecina znajdują się dosłownie "pogięte drzewa". – Niektóre z nich wygięte są wprost, jak pod fotel bujany – tłumaczy gość Czwórki. Jak przyznaje, są różne teorie wyjaśniające tę niecodzienność. Jedna z nich za taki stan rzeczy wini kosmitów a druga fabrykę mebli giętych, która miała tam ponoć istnieć. – Jej pracownicy pomyśleli sobie: po co się męczyć i wyginać drzewo, skoro można je włożyć w prawidła i gotowe – wyjaśnia. Ponoć widok jest surrealistyczny.

Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce Zdroju zachwycić może wszystkich głodnych wrażeń wizualnych. Można tam bowiem zobaczyć największe buty piłkarskie, które mają ponad 3 metry długości i największy pantofel na obcasie. Jest tam również najdłuższa hulajnoga i książka zawierająca osiemnaście tysięcy słów na literę "p". 

Będąc w Częstochowie warto jest wybrać się do fabryki zapałek. Jeśli ktokolwiek pamięta pudełka z zapałkami z czarnym kotem, to one pochodzą właśnie stamtąd. Jest tam również muzeum artysty, który wykonuje rzeźby w zapałce. – Żeby było trudniej nie używa on żadnych narzędzi. Wszystko robi zębami i paznokciami – mówi gość "W cztery oczy".

Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie znajdują się inne wyjątkowe miejsca warte odwiedzenia przez cały rok, posłuchaj rozmowy Patryka Kuniszewicza z Anną Olej-Kobus.

ap
Odwrócony dom w Szymbarku (źr. wikipedia, lic. CC)

/
Zobacz więcej na temat: POLSKA podróże Szczecin

Czytaj także

O podróżowaniu autostopem słów kilka

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 08:57
Podróżowanie autostopem to nie tylko wielka oszczędność pieniędzy, ale i niesamowita przygoda. Cennych wskazówek w tej materii udzielaliśmy w "Poranku" Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Couchsurfing - dobry sposób na podróżowanie po całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 09:36
Jak grzyby po deszczu powstają nowe strony internetowe dla osób, które chcą podróżować tanio a przy okazji poznawać nowych, ciekawych ludzi i kultury innych krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za koło podbiegunowe z Mikiem Hornem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 09:39
Siedemnastoletnia Zuzanna Łukasik zakwalifikowała się do dziewiątej edycji programu Young Explorers prowadzonego przez jednego z najwybitniejszych współczesnych podróżników – Mike'a Horna.
rozwiń zwiń