Językowa podróż na północ

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:16
Gwary podlaskie i suwalskie formalnie należą do dialektu mazowieckiego, ale mają na tyle dużo odrębnych cech, że warto o nich powiedzieć w osobnej audycji.
Audio

Tym razem nasz Savoir Vivre Jezykowy zawędrował na północny-wschód Polski. Wraz z językoznawcą Agatą Hącią sprawdziliśmy, jak tam "się mówi"

Gwary podlaskie należy kojarzyć z północno-wschodnim pasem Polski (ośrodek: Białystok), gwary suwalskie - północno-wschodni cypelek Polski (powiat suwalski, częściowo sejneński i augustowski). Występuje w nich mazurzenie (cysta zaba sukała dzemu), tylko koło Sejn - nie (wpływ sąsiedztwa litewskiego). Co charakterystyczne, w mowie zachowało się dźwięczne "w" po spółgłoskach bezdźwięcznych, np. twój, swój, kwiat, kwaśny (w polszczyźnie ogólnej wymawiamy: tfuj, sfuj, kfiat, kfaśny). Zatracono jednak miękkość "ń" przed spółgłoskami, np. słonce, panski, tanczyć, mankut.
Nieco inaczej jest z gwarami sejneńskimi: pojawiają się różne, niespotykane nigdzie indziej użycia imiesłowu przysłówkowego uprzedniego, np. Aż spleśniawszy był ten bochenek. Ma natkawszy pasow i rynczników.

Ale dlaczego na północy Polski woda to wada, a mleko to małako? Posłuchajcie Savoir Vivre Językowego!

Czytaj także

Różne dziwne rzeczy w języku...

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 13:41
Tym razem na antenie Czwórki zagościły "zabawy językowe". Oczywiście za sprawą językoznawcy, Agaty Hąci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problematyczne nazwy miejsowowści

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 12:30
W związku z tym, że w wakacje dużo podróżujemy - o kłopotliwych nazwach polskich miejscowości, w których być może jesteśmy, lub do których się wybieramy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazurzenie na Mazowszu?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 12:14
Dialekt mazowiecki jest rozległy i wyjątkowo zróżnicowany. Opowiedziała o nim językoznawca Agata Hącia.
rozwiń zwiń