Czwórka zeszła do podziemia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 12:50
W listopadzie postanowiliśmy poznać Polskę od podszewki. Miasta, a szczególnie ich podziemia, kryją w sobie wiele tajemnic. My do nich dotarliśmy!
Audio
  • Brama Grodzka - to tutaj jest korzeń Lublina (Czwórka/W cztery oczy)
  • Lubelska trasa podziemna (Czwórka/W cztery oczy)
  • Warsztaty Kultury Romskiej w Opatowie - w cyklu "Czwórka schodzi do podziemia" (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Łodzkie podziemia - z cyklu "Czwórka schodzi do podziema" (Czwórka/W cztery oczy)
  • Śladami łódzkiego streetartu - w cyklu "Czwórka z podziemia" materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/4 do 4)
Lublin
Lublin

Dzisiejszą wizytą w Łodzi zakończyliśmy cykl "Czwórka zeszła do podziemia". Podczas tego miesiąca odkryliśmy wiele tajemnic, które kryją polskie miasta.

W Łodzi spotkały nas liczne doznania prosto z kanału. Może nie udało nam się przejść całych 4000 kilometrów tego podziemnego labiryntu, ale przybliżyliśmy postać Williama Lindleya, który zaprojektował tę budowlę w kształcie owalnej dętki - posłuchaj, na Czwórkowej antenie nie zabrakło charakterystycznego dla kanału "Dętka" echa!

W Opatowie przyjrzeliśmy się zapiskom ze średniowiecznych dokumentów, jakie skrywane są kancelarii Podziemi Opatowskich. Próbowaliśmy też wydobyć trochę szlachetnego krzemienia pasiastego, z którego możemy być dumni, a który na szyi nosi m.in. Madonna. Odwiedziliśmy także Warsztaty Kultury Romskiej, któr odbywają się w tym mieście.

Na koniec w Lublinie sprawdziliśmy, czy da się podziemiami dojść aż do Sandomierza. Doszliśmy też do miejsca, w którym znajduje się podobno "korzeń miasta". Była to bardzo pouczająca wycieczka.

Odwiedzając te miejsca chcemy przyjrzeć się tez kulturze undergroundowej. W podziemiach są skarbce, które otworzyliśmy. Bo w każdym miejscu w Polsce właśnie one żyją swoim fascynującym życiem.

Czytaj także

Podziemna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 10:00
W ramach Unii Niezwykłych Projektów wybraliśmy się do Lublina, gdzie już wkrótce otwarte dla turystów zostaną piwnice znajdujące się pod Rynkiem. Atrakcji będzie co niemiara - o czym można było się przekonać z audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

To miasto trzeba zobaczyć na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 12:30
– Łódź sama w sobie, jako XIX-wieczne, poprzemysłowe miasto, w swojej najgłębszej strukturze jest czymś wyjątkowym i może zostać nazwana ikoną architektoniczną czy urbanistyczną – mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź: żyrafa Tofik ma już towarzystwo

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 19:00
Do łódzkiego ogrodu zoologicznego przyjechała dwuletnia żyrafa Lira z Lipska. Przyjazd dwóch kolejnych samic zaplanowano na środę i czwartek.
rozwiń zwiń