Zbuduj własny hotel dla owadów. Warto pomagać pszczołom!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 18:00
Pszczoły murarki, biedronki i inne owady zapylające są nam niezbędne do życia. Większość tego, co na co dzień jemy, rośnie właśnie dzięki nim. Jeśli nie zaczniemy działać - niebawem część gatunków tych owadów może jednak zniknąć z powierzchni Ziemi.
Audio
  • Hotele dla pszczół. Jak i dlaczego warto pomagać - materiał Anny Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
Pszczoły oprócz miodu dają nam... zapylanie. Mało kto ma świadomość, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im
Pszczoły oprócz miodu dają nam... zapylanie. Mało kto ma świadomość, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie imFoto: Glow Images/East News

Owady zapylające potrzebują naszej pomocy. Te pożyteczne stworzenia, zwłaszcza mieszkające w dużych miastach, mają bowiem coraz trudniejsze życie. Na szczęście każdy z nas może je wspierać, budując specjalny owadzi hotelik, czyli domek, w którym zwierzęta te będą mogły schować się przed niebezpieczeństwem, a także rozmnażać. To wcale nie jest trudne i nie kosztuje dużo pracy, a efekty mogą być niezwykłe! Wystarczy odrobina miejsca w ogródku, albo nawet na balkonie.

- W trzcinie bardzo chętnie zamieszka pszczoła murarka, albo pszczoła nożycówka. Nawiercone otwory są dla nich znakomitym schronieniem - przekonuje Katarzyna Jagiełło z Greenpeace, koordynatorka kampanii "Przychylmy pszczołom nieba". - W słomie zamieszkają złotooki, a w szyszkach - biedronkowate. W glinianym bloku schronienie znajdzie chętnie piękna pszczoła porobnica. To bardzo rzadki w naszym kraju gatunek.

W Polsce żyje ponad 470 gatunków różnych pszczołowatych. Przeciętny Kowalski zna jednak najczęściej tylko pszczoły miodne i ich bardzo pracowite kuzynki, zajmujące się zapylaniem kwiatów - samotnice. - Nie mają one zachowań obronnych, są spokojne, w wielu przypadkach pozbawione żądeł - tłumaczy Jagiełło.

Katarzyna
Katarzyna Jagiełło/fot. W.Kusiński

Hotelik dla pszczół można zbudować używając pęczka trzciny, bądź bambusowych tyczek i części zwykłej butelki PET. Konstrukcję warto powiesić niedaleko domu, bądź na działce. A potem cieszyć się z przybycia nowych gości!

Jak dokładnie zbudować owadzi dom? Kto jeszcze włączył się do akcji Geenpeace? Więcej dowiesz się słuchając nagrania całego materiału Anny Depczyńskiej w "4 do 4" .

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia

Czytaj także

Prywatyzacja lasów byłaby "strzałem w stopę"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 12:00
Polskie lasy zostaną sprywatyzowane? Tak twierdzą niektórzy politycy opozycji i ostrzegają, że wówczas część drzew najprawdopodobniej zostanie wycięta, a reszta - ogrodzona i niedostępna dla spacerowiczów. - W naszym kraju nie ma przyzwolenia na tego typu zmiany - mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 10:00
W europejskich zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast wymienia się aż sześć polskich, m.in. Warszawę i Wrocław. - W każdym z nich przyczyny zanieczyszczeń powietrza są inne - mówi Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zmagamy się z masą zagrożeń

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 13:45
Zmiany klimatu postępują bardzo szybko i szczególnie w Dniu Ziemi, który w 2014 roku przypada 22 kwietnia, warto o nich rozmawiać. Tym bardziej, że w dłuższej perspektywie dramat może dosięgnąć nas wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rożek - kosmicznie o kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:47
Jutro w "Poranku OnLine" niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem, który miłością darzy naukę. ;) W studiu pojawi się m.in. dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń