Amerykańska dyplomacja w gąszczu problemów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 16:14
Jaką postawę wobec obecnej sytuacji w Europie i na Bliskim Wschodzie przyjmą Stany Zjednoczone? Czy w interesie Ameryki jest poważne angażowanie się w trwające konflikty, czy też rola rozjemców?
Audio
  • Amerykańska dyplomacja przeżywa w ostatnich tygodniach ciężkie chwile (Czwórka/4 do 4)
Barack Obama przemawia do amerykańskich żołnierzy w bazie na Florydzie
Barack Obama przemawia do amerykańskich żołnierzy w bazie na FlorydzieFoto: PAP/EPA/BRIAN BLANCO

Dla Stanów Zjednoczonych wszelkie konflikty i spięcia w Europie są zakłóceniem tego, co najbardziej cenią w przypadku Starego Kontynentu, czyli spokoju. - To ich największy interes w Europie i wydawało się, że jest odfajkowane, nie trzeba za bardzo poświęcać uwagi temu regionowi. Ostatnio jednak sytuacja diametralnie się zmieniła - podkreślił w "4 do 4" prof. Bohdan Szklarski, amerykanista.
Zaznaczył zarazem, że w świecie dyplomacji trwa przekonywanie Amerykanów, że Europa nie kończy się na Odrze, lecz znacznie dalej. - Po raz kolejny widać, że nasi zachodni partnerzy mają dość krótki wzrok - ocenił sarkastycznie gość Czwórki.
ZOBACZ TEŻ: O Putinie, Rosji i geopolityce

Szklarski dodał również, że interesem Stanów Zjednoczonych w kontekście Europy jest doprowadzenie do sytuacji, w której kraje naszego kontynentu same w stu procentach dbały o swoje sprawy wewnętrzne i bezpieczeństwo. - Oczywiście nie chodzi tutaj o ich całkowite wyłączenie, ale ograniczenie tego udziału do minimum - zaznaczył.
Amerykanie nie mogą skupić większości swojej uwagi na sytuacji w Europie, bo są też poważnie zaangażowani w to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Zagrożenie ze strony państw islamskich nie maleje.

Jakie będą dalsze kroki Stanów Zjednoczonych? Posłuchaj materiału z "4 do 4".
ac, pg

Czytaj także

Dr Łukasz Kister: z terrorystami się nie negocjuje!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:00
W zamian za uwolnienie żołnierza Bowe Bergdahla Amerykanie wypuścili z więzienia w Guantanamo pięciu terrorystów. Decyzja prezydenta Baracka Obamy wywołała burzę i rozpoczęła kolejny etap w dyskusji na temat walki z terroryzmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin nie docenił Ukraińców? "Dzięki wojnie naród ukraiński się jednoczy"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:00
- Europa nie jest nastrojona bojowo. Łudzi się, że konflikt na granicy rosyjsko-ukraińskiej jest przejściowy - mówi ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej Piotr Kościński. Na ile zatem rosyjskie groźby użycia broni atomowej są prawdziwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łotwa - tam można odetchnąć pełną piersią

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 18:27
Raj dla fanów ekologii, kameralnych jezior i aktywnego wypoczynku. Chociaż Łotwa położona jest całkiem blisko naszego kraju, jak dotąd nie cieszyła się wielką popularnością wśród turystów. Najwyższy czas to zmienić, wybierając się najpierw do Rygi, a potem w głąb kraju.
rozwiń zwiń