X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Proces beatyfikacyjny krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 19:06
W Rzymie trwają ostatnie przygotwowania do uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. O procesie beatyfikacyjnym mówił w Czwórce dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Audio

– Beatyfikacja różni się od kanonizacji "zasięgiem rażenia". Przez beatyfikację rozumie się akt papieski zezwalający na kult publiczny, ograniczony do jakiegoś kraju, miasta, diecezji lub rodziny zakonnej albo aktów – tłumaczy dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. – Kanonizacja pozwala natomiast na kult powszechny – dodaje. O etapach procesu beatyfikacyjnego opowiadał on w audycji "Pod lupą".

Jak wyjaśnia gość Czwórki, w przypadku Jana Pawła II kult dopuszczony będzie w Polsce i w Rzymie. – W przypadku naszego kraju sprawa ta nie wymaga wyjaśniania. Jeśli chodzi o Rzym, to za pośrednictwem Jana Pawła II będzie można kierować modlitwy do Boga, dlatego że był on papieżem – tłumaczy Piotr Dardziński.

Gość Justyny Dżbik podkreśla, że błogosławionym nie można zostać "z automatu". – Wszystko jest wnikliwą procedurą – zaznacza. – Gdyby święci wiedzieli, przez co ich życiorys będzie przechodził podczas procesu beatyfikacyjnego, a później kanonizacyjnego, możliwe, że nie pozwoliliby zgłosić swojej kandydatury przez ludu– żartuje.

Piotr Dardziński zwraca uwagę, że to właśnie za sprawą "ludu" rozumianego, jako wspólnota ludzi wierzących, możliwe jest zwrócenie uwagi Kościoła na daną postać. – To ludzie wypychają kogoś przed szereg i podkreślają, że był blisko Boga i miał łaskę, co później bada Kościół – tłumaczy.

– Proces beatyfikacyjny nie może rozpocząć się jednak bez cudu. Jak jest cud, to znaczy, że osoba może być beatyfikowana – dodaje gość "Pod lupą".

Proces beatyfikacyjny prowadzi Trybunał Beatyfikacyjny, na którego czele stoi tzw. postulator. – On pilnuje, by wszystko się dobrze toczyło i dąży do tego, by udowodnić, że ten kandydat miał cnoty heroiczne, i że był osobą cechującą się bliskością z Bogiem – tłumaczy gość Justyny Dżbik. W przypadku procesu dotyczącego Jana Pawła II, taką postacią był ks. Stanisław Oder.

Ważnym elementem procesu beatyfikacyjnego są przesłuchania świadków. Jak tłumaczy Piotr Dardziński, świadkiem może być każdy, kto miał styczność z kandydatem na ołtarze. Lista świadków ujawniania jest dopiero po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego.

Gość Czwórki zwraca uwagę, że przesłuchiwanie są osoby nie tylko z "grona sympatyków" kandydata na błogosławionego, ale także osoby, które mogłyby powiedzieć o nim coś złego. – Cała procedura polega na tym, by wszechstronnie i dokładnie zbadać życiorys danej osoby – wyjaśnia.

– Formalnymi wymogami do beatyfikacji są: stwierdzenie heroiczności cnót albo męczeństwa za wiarę oraz jednego cudu dokonanego za wstawiennictwem Sługi Bożego po jego śmierci – puentuje gość "Pod lupą".

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z dr Piotrem Dardzińskim, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienia o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 09:16
W tym tygodniu przedstawiamy wspomnienia przyjaciół, znajomych i osób współpracujących z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najdłuższa pielgrzymka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 10:40
Przez dwa tygodnie Jan Paweł II podróżował po Polsce. I tylko na krakowskie Błonia nie dotarł - zmogła go choroba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 12:00
W niedzielę, 1 maja, odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II. Z tej okazji Trójka przygotowała specjalne wydania audycji upamiętniające Papieża Polaka.
rozwiń zwiń