Uppsala, czyli szwedzki Oksford

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:24
Na terenie biblioteki uniwersyteckiej znajdziemy m.in. pamiątki po Koperniku - łupy z potopu szwedzkiego, ogród botaniczny i muzeum poświęcone Karolowi Lineuszowi. Ceny w klubach studenckich są niższe niż gdziekolwiek indziej, a imprezowe życie trwa od świtu do... świtu.
Audio

Już na pierwszy rzut oka widać, że Uppsala to miasto zdominowane przez studentów. Mieszka tam 200 tysięcy ludzi, z czego 40 tysięcy stanowią żacy. - Uppsala jest najstarszym miastem studenckim w Skandynawii - mówi Karolina Umiastowska, która urodziła się w Szwecji, a w Uppsali studiowała. - Jej początki datuje się na 1477 rok.

Na "studenckość", zdaniem gościa Czwórki, wpływ ma nie tylko specyficzna architektura tego miasta, ale przede wszystkim wszechobecni młodzi ludzie. Życie nocne toczy się wokół klubów , które działają na zasadzie wolontariatu, pracują tam sami studenci. - Jest ich 13, a swoje nazwy wywodzą tradycyjnie z nazw regionów, z których kiedyś przybywali studenci. Dziś nie ma to znaczenia i zapisać się można do dowolnego klubu - opowiada Umiastowska. - To tam właśnie organizowane są, oprócz imprez, różne kółka zainteresowań, kółka sportowe albo festiwale.

Choć Szwecja zagranicznym turystom kojarzy się głównie z ciszą, spokojem i sielskimi krajobrazami, miasteczka studenckie rządzą się zupełnie innymi prawami. – Życie nocne kwitnie tam praktycznie codziennie - mówi Umiastowska. - Ceny także są "studenckie": bardziej korzystne niż gdzie indziej.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata! 

Ale Uppsalę warto zobaczyć nie tylko ze względu na specyficzny klimat studenckiego życia. Atrakcji bowiem tam nie brakuje. Jakich? Posłuchaj nagrań ze studia Czwórki, z audycji "4 do 4", klikając w załączone pliki dźwiękowe.

(kd)

Czytaj także

Tak blisko, a jednocześnie tak daleko – Moskwa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 17:47
Moskiewskie metro miało swego czasu służyć za schron. – W przypadku zagrożenia wszyscy mieszkańcy mogą w ciągu 15 minut zejść, a całość zostanie zamknięta i będzie funkcjonować jako podziemne miasto - mówi gość Czwórki. Ale to nie koniec tajemnic tego pełnego kontrastów konglomeratu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedeń: dla koneserów win i miłośników kebabów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 12:00
Wiedeń uznawany jest przez wielu za miasto artystów i sztuki. Uchodzi także za miejsce przyjazne turystom. O tym, co warto tam zobaczyć, w których lokalach warto się stołować, a czego unikać, opowiedzieli w Czwórce ludzie, którzy to miast znają od podszewki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

300 słonecznych dni w roku? Ach, Lazurowe Wybrzeże...

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 12:00
Do tego należy dodać morze i góry, 5000 restauracji, tysiące imprez kulturalnych i już wiemy dlaczego Lazurowe Wybrzeże jest najczęściej odwiedzanym regionem Francji.
rozwiń zwiń