Oszczędzanie czas zacząć! Tylko... jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 15:50
– Oszczędzanie się opłaca, bo dzięki temu możemy realizować różne cele – zachęcają goście Czwórki. – Warto zacząć od tych mniejszych, by potem stać nas było na wielkie rzeczy.
Audio
  • Słuchacze Czwórki oszczędzają? - sonda
  • kwintesencja oszczędzania - materiał Anny Depczyńskiej
  • Rozmowa z Katarzyną Michalską oraz Mariolą Szymańską-Koszczyc
  • Jak zarządzać wielkim bankiem? Czy byłbyś dobrym menadżerem - materiał reporterski
Oszczędzanie czas zacząć Tylko... jak to zrobić?
Foto: Glow Images/East News

Pomysły na oszczędzanie szybko weryfikuje rutyna szarego dnia. Zdaniem ekspertów gromadzenie pieniędzy utrudnia Polakom brak podstawowej wiedzy ekonomicznej. Nie zawsze bowiem wiemy, jak się do tego zabrać, a przede wszystkim nie mamy pewności, czy w ogóle warto. Zwłaszcza, że morale w narodzie mocno kuleje. – W Polsce, nie kradnąc, ciężko cokolwiek odłożyć – uważa słuchacz Maciej. – Jak tu oszczędzać przy naszych zarobkach? – pyta retorycznie Ewelina.

Zdaniem Marioli Szymańskiej-Koszczyc z Warszawskiego Instytutu Bankowości, jeśli młodzi ludzie chcą brać życie w swoje ręce, muszą też czuć odpowiedzialność za własne finanse. – Możliwości oszczędzania są zawsze, nawet, jeśli nie zarabiamy ich zbyt wiele – mówi gość Czwórki. – Im mamy mniej pieniędzy, tym ważniejsze jest, byśmy właściwie nimi zarządzali. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku.

Odkryj sekret efektywnego oszczędzania <<<

Polakom jednak, według ekspertów, od najmłodszych lat brakuje świadomości, że oszczędzanie jest ważne. – Jeśli nauczymy dzieci, jak gospodarować ich bardzo małymi zasobami, to one w przyszłości będą bardziej racjonalnie planować swoje przychody – tłumaczy  Katarzyna Michalska z Forum Obywatelskiego Rozwoju. – To droga, która nam, jako społeczeństwu, może pomóc oszczędzać więcej.

Tylko jak zachęcić do odkładania pieniędzy kogoś, kto co miesiąc dostaje do kieszeni "minimalną krajową", a sam musi utrzymać mieszkanie w wielkim mieście? Dowiedz się więcej, słuchając nagrań audycji "4 do 4".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zacznij oszczędzać nim będzie za późno!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 13:09
- Polacy mało oszczędzają, gdyż optymistycznie patrzą w przyszłość. Niestety rzeczywistość z reguły nie okazuje się tak dobra jak nasze założenia – mówił w Czwórce Paweł Majtkowski, który doradzał jak zacząć odkładać pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie oszczędzają, ale "jakoś to będzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 12:32
Z badań, przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini wynika, że aż 99 proc. Polaków nie ufa ZUS-owi i uważa, że na emeryturę dużo skuteczniej da się zaoszczędzić bez pomocy tej instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie byłoby prostsze, gdyby nie…

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 18:00
Jest kryzys, więc trzeba oszczędzać. W teorii robią to wszyscy, ale w praktyce bywa z tym różnie. Jak gromadzić pieniądze skutecznie, nie narażając się przy tym, na obniżenie standardu życia?
rozwiń zwiń