Student się wije przy Mandarynie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 16:30
Kiedyś kluby studenckie były dla elit. Dziś kultura studencka jest już w mainstreamie i właśnie ociera się o nurt plebejski. Czy współczesny żak naprawdę przedkłada twórczość Weekendu nad wersy Kazika Staszewskiego?
Audio
  • Sonda: z czym ci się kojarzy kultura studencka
  • Beata Kwiatkowska przygląda się historii kultury studenckiej w Polsce
  • O jakości kultury studenckiej rozmawiają słuchacze Czwórki oraz goście: Marta Michalska z UW i Maciej Dzięciołowski z Teatru Hybrydy

Dyskusyjne Kluby Filmowe, jam session i dyskusje o doktrynach filozoficznych do wczesnych godzin porannych, w kłębach papierosowego dymu. Tak w ubiegłych dekadach kojarzono kulturę studencką - coś, co było dla wybranych i wiązało się z przywilejami i prestiżem.
 - Dziś niestety w mediach coraz częściej narzeka się na mizerną jakość studenckiej kultury, ale to chyba nie jest do końca prawda - mówi Marta Michalska z projektu Stage4YOU UW. - Imprezy, które organizujemy, w tym jUWenalia, przyciągają tysiące osób. A ich wartość artystyczna nigdy nie spada poniżej określonego poziomu.
Na nowy model kultury studenckiej wpływ mają także wymogi współczesnego świata. Na pierwszym roku nie osób, które marzą o zmienianiu świata i kontynuowaniu tradycji Salonu Niezależnych czy Piotra Skrzyneckiego. A potem pojawiają się praktyki, staże, dodatkowe kursy i kierunki, dorywcze prace i zapał do współtworzenia kultury studenckiej nieco stygnie, albo zostaje przeniesiony w inne rejony życia.
 - Na początku każdy chce być młodym Wojciechem Młynarskim, potem brakuje konsekwencji - dodaje Maciej Dzięciołowski z Teatru Hybrydy. - Kultura potrzebuje ciągłości i determinacji, a to dla młodych ludzi nie są cechy najważniejsze skoro żyje się "tu i teraz".

 

Marta
Marta Michalska (UW) i Maciej Dzięciołowski (Teatr Hybrydy) gośćmi Krzyśka Grzybowskiego

 

Kategoria "tu i teraz" odcisnęła się także na studenckim guście. Kiedyś młodzież studencka zasłuchiwała się w Ewie Demarczyk i Marku Grechucie, zaś z najnowszych badań wynika, że ponad połowa studentów najlepiej bawi się przy disco polo. Artyści tego nurtu szturmem wdarli się na line-up'y studenckich imprez i są uczelnie, gdzie są największymi gwiazdami organizowanych tam juwenaliów. Kilka lat temu na Neptunaliach w Gdyni wystąpili Boys i Mandaryna, we Wrocławiu dla żaków zagrali m. in. Shazza, Toples oraz Bayer Full: - W stolicy jest taka tradycja, że juwenalia w stylistyce disco-polo organizuje WAT - wyjaśnia gość Krzyśka Grzybowskiego. - Na UW i Politechnice ten gatunek nie występuje w żadnej postaci, natomiast od ponad 20 lat, co roku, gra u nas Kult.
A co na ten temat sądzą słuchacze Czwórki? Dowiesz się słuchając materiałów Beaty Kwiatkowskiej oraz nagrania z "4 do 4".
kul

Czytaj także

Nie ma konfliktu pokoleń, ale młodzież jest rozpieszczona

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
Są niesamodzielni, bez pracy i bez pasji. Za to z wielkimi aspiracjami, świetnym samopoczuciem i długa listą znajomych na fejsie. Jeśli wierzyć wynikom badań, taki właśnie jest statystyczny młody Polak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies w wielkim mieście – problem goni problem?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 16:43
Wielu mieszkańców miast kibicuje zimie. Nie dlatego, że lubią zimno, ale dlatego, że gdy jest śnieg, można chodzić po chodnikach bez ryzyka, że "wdepnie się…". - Pies jest w Polsce zjawiskiem społecznym, jest niemal w co drugim domu, trzeba zmienić świadomość ludzi, by zaczęli sprzątać - mówi Jan Borzymowski, sędzia kynologiczny w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komu przeszkadza pani z pietruszką?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Wysokie koszty utrzymania, ograniczone kompetencje i niska efektywność to powody, dla których coraz więcej Polaków chce likwidacji straży miejskiej. Czy rzeczywiście nam się to opłaci, dyskutowaliśmy w "audycji 4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogniu, krocz ze mną...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 06:05
- Pierwsze podpalanie pamieta się bardzo długo - mówią Aleksandra Olszewska oraz Julian Waglewski - przedstawiciele grupy kuglarskiej Nocturn, którą można spotkać na warszawskiej starówce.
rozwiń zwiń