X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niech czterolatek wie, co to seksualność!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 15:00
Edukacja seksualna jest potrzebna - w tej kwestii eksperci są zgodni. Wątpliwości pojawiają się, gdy pytamy, od kiedy zacząć uczyć i kto ma być nauczycielem.
Audio
  • Jak zdobywamy wiedzę od seksie - materiał Bartłomieja Oleka (4 do 4/Czwórka)
  • Jaka edukacja seksualna jest potrzebna w Polsce - dyskusja w studiu (4 do 4/Czwórka)
Niech czterolatek wie, co to seksualność
Foto: Glow Images/East News

WHO Światowa Organizacja Zdrowia kilka dni temu przedstawiła raport, którego jednym z założeń jest edukacja seksualna dla 4-letnich dzieci.
W studiu Czwórki spotkali się przedstawiciele dwóch odmiennych koncepcji: dr Szymon Grzelak, psycholog, prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej oraz Paulina Wawrzyńczyk Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton.
- Nauki o seksie w edukacji seksualnej jest najmniej - mówi Paulina Wawrzyńczyk. - Edukacja seksualna to nauka o fizjologii i higienie. Jeśli mowa o dziecku 4-5 letnim to mówimy o budowaniu pozytywnego wizerunku własnego ciała, o nazywaniu części ciała tak, żeby nie pomijać okolicy genitaliów - wyjaśnia.

- Nie ma wątpliwości, że trzeba rozmawiać z dziećmi o sprawach seksualnych wcześnie - zgadza się z przedmówczynią dr Szymon Grzelak. - W swojej książce proponuję rodzicom małych dzieci: rozmawiajcie z 4-5-latkami o sprawach seksualności, pokazując seksualność jako coś pięknego i dobrego, w kontekście małżeństwa, miłości, szacunku, rodziny - dodaje. 

Problem z edukacją seksualną pojawia się wtedy, gdy pytamy o to, kto ma tego uczyć.

- Dziecko powinno dostać tę wiedzę od rodziców, z którymi ma więź. Nie ma znaczenia ile rodzic wie, ważne, że kocha. Tylko on ma prawo wchodzić w tak delikatną sferę - mówi psycholog.
Niestety z badań, które cytuje Paulina Wawrzyńczyk wynika, że większość rodziców nigdy nie rozmawiało ze swoimi dziećmi o seksie. Wyniki, przywoływane przez Szymona Grzelaka mówią, że tylko 1/4 rodziców gimnazjalistów rozmawia z dziećmi o seksie.
- Nie w każdej rodzinie rodzice interesują się swoim dzieckiem, rozmawiają z nim, dlatego potrzebna jest edukacja pozadomowa - twierdzi Paulina Wawrzyńczyk.
Szymon Grzelak mocno krytykuje raport WHO, wg. niego brakuje w nim słowa "wierność", a małżeństwo i abstynencja pojawiają się tylko w kontekście negatywnym.
- To raport przesiąknięty ideologią i nacechowany wartościami, ale innymi niż te konserwatywne i religijne - mówi dr Szymon Grzelak. - Przedstawiono tu seksualność z perspektywy cieszenia się seksem i akceptacji, a dla 70 proc. młodzieży wiara jest ważna, bez względu na to o jakiej religii mówimy.

Paulina Wawrzyńczyk zwraca jednak uwagę na potrzebę edukacji seksualnej neutralnej światopoglądowo. Więcej od dwóch różnych spojrzeniach na ten temat posłuchaj w załączonej audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonego materiału Bartłomieja Oleka o tym, jak zdobywamy wiedzę o seksie.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złóż reklamację na nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 11:52
Jeżeli osoba prowadząca kurs zamiast nas szkolić opowiada nam o swoich wakacjach, albo ulubionym zespole, to możemy domagać się rekompensaty. Jak sobie radzić z niekompetentnymi nauczycielami podpowiadał Ernest Makowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współlokator idealny czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 04:00
Castingi na wspólokatorów stają się coraz bardziej popularne, bo dobry lokator to skarb. Warto pamiętać, że na takim spotkaniu obie strony mogą stawiać pytania i wymagania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń