Łotwa - tam można odetchnąć pełną piersią

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 18:27
Raj dla fanów ekologii, kameralnych jezior i aktywnego wypoczynku. Chociaż Łotwa położona jest całkiem blisko naszego kraju, jak dotąd nie cieszyła się wielką popularnością wśród turystów. Najwyższy czas to zmienić, wybierając się najpierw do Rygi, a potem w głąb kraju.
Audio
  • Łotwa urzeka swoją przyrodą, oferują turystom wiele przeróżnych atrakcji (Czwórka/4 do 4)
Widok Rygi
Widok RygiFoto: Nikater/CC/Wikipedia

Jan Kiewisz-Pietuszko z Ambasady Łotewskiej przekonywał w studiu Czwórki, że wizyta w tym niewielkim kraju, którego stolicą jest Ryga, to wielka przyjemność dla wszystkich fanów pięknej przyrody i ekologii. - Jesteśmy jednym z najczystszych państw na świecie. W tym rankingu zajmujemy drugie miejsce za Szwajcarią. Od bardzo dawna Łotwa stawia na ekologię i bardzo się cieszymy z tego, że jest to doceniane - podkreślił. Zaznaczył też, że wystarczy nawet krótki pobyt w nadbałtyckim państwie, by w pełni poczuć jego wspaniały klimat, doskonale wpływający na zdrowie i samopoczucie. Łotysze bardzo dbają o czystość lasów, rzek, jezior.
ZOBACZ: Zwiedzanie Łotwy zacznij od Rygi

Kraj będący kiedyś jedną z republik ZSRR wyróżnia ogromna liczba jezior. Jest ich ok. 5000, w większości polodowcowych i przede wszystkim niezwykle kameralnych, urokliwych. - Osoby, które dobrze się czują nad polskimi Mazurami, na pewno i na Łotwie doskonale się odnajdą. Dominują pensjonaty agroturystyczne, w których panuje miła atmosfera i można za niewielkie pieniądze otrzymać dobre warunki, smacznie zjeść - przekonywał.
W jesiennym okresie warto odwiedzić Łotwę zabierając ze sobą... rower. - Mamy niezwykle dużo tras rowerowych. Rozlokowane są one często wśród lasów, przy brzegach jezior, co zapewnia niesamowite wrażenia widokowe - reklamował Kiewisz-Pietuszko.
PRZECZYTAJ TEŻ: Ryga - Europejska Stolica Kultury 2014 z nową walutą

Na Łotwę najłatwiej dostać się oczywiście autem, jadąc przez teren Litwy. - Jeśli ktoś jednak nie posiada własnego transportu, spokojnie może zdecydować się na podróż autobusem. Kilka razy dziennie jeżdżą one z Warszawy do Rygi, a cena biletu to ok. 100 zł, czyli naprawdę niewiele. I warto w Rydze kilka dni spędzić. Tym bardziej, że jest ona Europejską Stolicą Kultury i oferuje w zasadzie codziennie wiele atrakcji! - skwitował gość Czwórki.
Więcej ciekawostek na temat Republiki Łotewskiej i garść porad turystycznych - w nagraniu "4 do 4".
ac, mk

Czytaj także

Ekologiczny spływ Wisłą: 861 km na "butelkowej" tratwie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 10:39
Chcą dopłynąć z Krakowa aż do Bałtyku. Płyną tratwą, wykonaną z butelek typu PET. Gdy uda im się osiągnąć cel, butelki poddane zostaną recyklingowi. Grupa odważnych maturzystów chce pokazać, że ekologiczne naprawianie świata warto zacząć od siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mierzeja Wiślana - region pełen bursztynu i powojennych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 08:00
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Ma około 96 km długości i niecałe 2 km szerokości, a jej wysokość w niektórych miejscach sięga 30 m. - Moim zdaniem nigdzie w Polsce nie ma tak pięknych plaż, jak właśnie tam - mówi podróżnik Adam Gąsior.
rozwiń zwiń